artwork

Hayatım reklam: Gürkan Günaydın

11 yıl önce

0

Gürkan Günaydın / Vietnam Kurucu Ortağı

Reklamcı olma sebebim: Hesapta yoktu. Daha doğrusu bir şey olmak gibi bir hesabım yoktu. Ama para kazanmam gerekliydi. Üniversitede Creative Writing diye bir ders vardı ve o dersi Mario Levi veriyordu, sonra bir gün, sen reklamcı ol dedi. Torpil bulup önce Y&R Reklamevi’nde staj daha sonra Leo Burnett’te junior yazar olarak işe başlamak nasip oldu. O yıllarda Leo Burnett’te çalışan Tuğbay Bilbay’ın çabasını ve üstümdeki emeğini anmadan geçmek olmaz.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: Zaman Gazetesi, Ağaoğlu, Molped, Molfix ve Bingo kampanyalarını sayabilirim. Şimdi hepsini saymak ukalalık olur.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Filli Boya ve Mavi Jeans kampanyaları. Basitliği, netliği, herkese değebilen yapılarıyla “sıfır”dan marka oluşları hem imrendirir hem de ilham verir.

Kariyerimdeki en iyi an: Vietnam’ın kuruluşu. Korku, heves, umut, hırs, ne ararsan var. Ama aynı zamanda en iyi an işte!

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Alametifarika’da çalıştığım zamanlarda ajans içi dinamikleri (diyelim!) herkesten geç anladığım için kendimi bir zavallı olarak görmüş ve ajans içinde sefil durumlara kendimi düşürdüğüm olmuştu. Geç anladığım şeylerin ne olduğunu tabii burada anlatamamJ Bir musibet bin nasihatten evla oldu. Varmış onda da bir hayır.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Sinem Kobal. Bingo kampanyasında beraber çalışmıştık. İşine saygısı ve hiç kapris yapmaması hepimizi etkilemişti.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en çok mutluluk duyduğum insan: Şu an Vietnam’da çok iyi bir sinerji tutturduk. Başta kreatif direktörümüz Serkan Balak başta olmak üzere ajanstaki tüm arkadaşlarım.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Kuşkusuz Tibet Sanlıman! Bir yere geldiysem eğer, elimi tutan kişi Tibet Abi’dir. Ondan bir ajans içindeki insanların birbirine benzememesi gerektiğini ve iyi işlerin değişik zihin ve birikimlerden çıkacağını öğrendim. Bir de “neden olmasın” diye sormayı… Başka çok şey de öğrendim tabii ama bana ayrılan yer belli. Sığmaz.

Bu yazı Campaign Türkiye Temmuz 2013 sayısında yayınlandı.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...