artwork

Hayatım Reklam: Fatih Düzyol

3 sene önce

0

Bu sayımızda, Roy + Teddy’de Creative Group Head olarak görev alan Fatih Düzyol, hayatım reklam köşemizin konuğu oldu.

Reklamcı olma sebebim:
Yazmayı seviyordum. Ancak yazar olmak fazla romantik, gazeteci olmak fazla politikti. Reklamcılık; yazarlık, müzik, görsel sanatlar, sinema ve teknoloji gibi farklı alanları bir arada deneyimleten bir meslek. Aynı gün hem yazarlık yapıp hem de mühendis gibi yeni bir teknoloji fikri arayabiliyorsunuz. Temel sebebi bu dinamiklik.

İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar:
Gerçek bir fotoğrafı yorumladığımız “Ing – 8 Mart”, 
yaparken çok güldüğümüz arabam.com “Bir araba laf dinlemeyin”, Ing’nin logosunu kırdığımız “Ing Bank’ın son reklamı” ve bu Mart ayında yaptığımız “Durex Kedi Evleri” kampanyaları.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:
Birden fazla var. Ancak güncel favorilerimden; Volkswagen’in 2018’de yaptığı “Hiçbir çocuk Volkswagen hayal etmez” filmi. Çok cesur iş.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:
Bir gün çok kalabalık bir sunuma gidiyoruz. Jingle’ın demosunu yaptıracak zaman olmamış. Müşteri ilişkileri ekibi seninle beraber söyleriz diye beni ikna etti. 
Play’e bastım. Müzik başladı, ben şarkıya girdim, bizim ekip girmedi. Gözlerinin içine bakıyorum, sanki toplantıda tanışmışız gibi bakıyorlar. Müşteri tarafı telefonları çıkardı -bazısı flaşı bile açmış- gelemeyenler için çekiyor. Yerin dibine girip oradan söylemek istemiştim. Artık duyabildikleri kadar.

Kariyerimdeki en iyi an:
Microsoft Word’de yazdığım şeyin, Türkiye’deki tüm kanallarda aynı anda yayınlandığı an.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:
4 yıla yakın “couple” olarak çalıştığım, birlikte sayısız kampanya ve işe imza attığım; Deniz Şencan. Deniz, Publicis’e geldiğinde yeni baba olmuştu. Geçen sürede çocuklarından çok beni görmüştür ha-ha. Mesailer… Şimdilerde birlikte mesaimiz olmuyor ama bir gün yine mutlaka olur.

Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:
Aslında listem kabarık. Ancak birkaç isim var, değinmesem olmaz. 
Sektöre adım atmamı sağlayan Alper Pala.  Neredeyse 7 yıl boyunca, iki farklı ajansta, ismimin başına gelen Stajyer. Jr. Mid. Sr. kısaltmalarının açılımlarını yapan Can Faga. Şu an benimle birlikte her işe koşturan, Cihangir Gümüş.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.