Hayatım reklam: Ersel Serdarlı

Ersel Serdarlı / Drive Dentsu Kreatif Direktörü

Reklamcı olma sebebim: Kendimi bildim bileli hep reklamcı olmak istemiştim gibi bir yalan söylemeyeceğim çünkü hiç de öyle bir niyetim yoktu. Müzik yapıyordum, bir kıza aşık oldum. Evlenmeye niyet ettiğim andan itibaren hayatıma farklı bir yön verme mecburiyetini hissettim. O zaman kız arkadaşım (şimdiki eşim) “Neden reklam yazarlığını denemiyorsun?” dedi ve macera böyle başladı.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: Trafikte Sorumluluk Hareketi, UNICEF Anne Sütü, Müzebüs, Boğazlardan Tanker Geçişine Karşı Kampanya, Aralık Derneği, Batı Trakya, Antiterörizm Kampanyası… Aslında içinde yer almak şansı elde ettiğim tüm sosyal sorumluluk kampanyalarına içten bir bağlılığım var. Bana gelecek için az da olsa faydalı bir şeyler yapabilmişim duygusunu yaşattıkları için.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Burada marka bağımlılığım var. Nike, Heineken ve VW her zaman saygı ile seyrettiğim çalışmaların altına imza atıyorlar ve beni çok seyrek hayal kırıklığına uğratıyorlar.

Kariyerimdeki en iyi an: Bir fikri bulmak, kabul edilmesi, kampanyalaşması, set günleri ve yayın… Her biri yepyeni bir mutluluk sebebi benim için. Yaşadığım en son iyi an, kariyerimdeki en iyi an oluyor böylece. Geçmişte de çok güzel, özel anlar yaşadım ama gelecektekiler daha heyecanlandırıyor. Babam araba kullanmayı öğretirken “dikiz aynasına fazla bakıp kalma, duvara toslarsın” demişti. O hesap…

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Ben ajansın önünde kendi çalışanlarını paylayan yöneticilerden ve birbirleriyle kişisel kavgalara giren profesyonellerden her zaman rahatsız olmuşumdur. Benzer durumlarda aynı odada bulunmak beni her zaman utandırır. Bu gibi durumlar dışında kişisel olarak ele güne rezil olacak bir durumda kalmadım, inşallah bundan sonra da öyle bir deneyim yaşamam.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Şüphesiz Metin Akpınar. Metin Abi’nin kendine özgü tarzı, hoş sohbeti ve birlikte geçirdiğimiz uzun toplantılar ve çekim günleri benim için çok değerli anılar olarak hafızamdaki yerlerini korurlar. Çilingir sofraları ve fasıl da cabası!

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en çok mutluluk duyduğum insan: Çok sevdiğim arkadaşlarım oldu. Başlangıç noktasında Cenajans’ta “Daltonlar” olarak adlandırıldığımız çok sevgili Saygın Tezel, Göktuğ Güngör ve Kemal Onat. Reklamcılığa başlangıcımı yaptığım günlerde, onlarla birlikte çok güzel işlere imza attık. Müthiş mutlulukları da hayal kırıklıklarını da birlikte yaşadık. O yüzden bendeki yerleri ayrıdır. Son olarak da bir süredir Drive Dentsu’da uyum içinde birlikte güzel bir ivmeye imza attığımız ekibimizle, başta sevgili Murat Yavuz’la çalışmaktan da büyük mutluluk duyuyorum.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Emrah Akay benim bu işe adım atmama vesile olan dostum ve akıl hocamdır. O başta olmak üzere bana ilk şansı veren Feryal Pere ve son zamana kadar bana destek olan Nail Keçili’yi her zaman sevgi ve saygıyla hatırlarım.

 

Bu yazı Campaign Türkiye Ekim sayısında yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.