artwork

Hayatım Reklam: Erdem Ateş

8 sene önce

0

Hayatım Reklam sayfalarımızın bu ayki konuğu Voden Kreatif Direktörü Erdem Ateş oldu.

Reklamcı olma sebebim Bir sebebi yok. Kendimi bildim bileli reklamcı olmanın hayalini kurdum. Anneannemin söylediğine göre, bebekken televizyondaki reklamlar bittiğinde ağlamaya başlarmışım. Çocukken, yazdıklarım ve söylediklerimle ailemi ve arkadaşlarımı güldürebildiğimi fark etmiştim. Reklamlara hep ilgi duydum. Belki de bu yüzden, 12-13 yaşlarındayken “Ben reklamcı olacağım” demeye başlamıştım. İyi ki de öyle yapmışım. Muhtemelen başka herhangi bir işi bu kadar severek ve isteyerek yapamazdım.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar Çok var! :) Ben “işe yarayan” reklamları seviyorum. İnsanların ve müşterilerin işine yarayan reklamları. Bunu da bulunabilecek en orijinal fikirle ve olabilecek en güzel şekilde yapmayı. Mesela, Türk Telekom için Anneler Günü’nde; anneleri ev telefonlarından arayıp, çocukları adına “Benim Annem” şarkısını dinletmiştik sürpriz bir şekilde. Sosyal medyada insanların, annelerinin nasıl tepki verdiğiyle ilgili yorumlarını okumak çok güzeldi. Tabii MasterCard için yaptığımız “Paha Biçilemez Collina Sürprizi”mizin bende ayrı bir yeri var. Sadece Türkiye’de değil dünyada haber oldu. Tüm dünyada 20 milyondan fazla izlendi. Müşterinle, iş arkadaşlarınla, beraber düşünerek, beraber emek vererek yaptığın güzel işlerin etkisini görmek tabii ki çok gurur verici! Bi de oğlum Toprak ve takipçim çok az da olsa Instagram hesabımla gurur duyuyorum.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam Levi’s Odyssey reklamını TV’de ilk gördüğümde büyülenmiştim. Filmin sonunda kızla çocuk ağacın tepesinden uzayın boşluğuna atlarken “Oha lan, çok iyi!” diye yerimden fırladığımı hatırlıyorum.

Kariyerimdeki en iyi an Henüz yok galiba. Ama olmasını hayal ettiğim anlar var. Onların gerçek olması için çalışıyorum.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım Herhalde ilk sunumum. Henüz Ultra’da junior bir yazarken Hakkı Bey, MS Derneği için hazırladığımız kampanyayı benim sunmamı istemişti. Başlangıçta yüzüme gözüme bulaştırmıştım ama sonradan toparlamıştım. Allah utandırmasın diyelim. :)

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü Geveze’yle çok yolumuz kesişiyor. Tatlı bir adam. Ahmet Çakar çok baba adam. Cenk Erdem’le muhabbet etmek keyifli, Sinan Güler mütevazi, Serdar Kuzuloğlu çok bilgili. Collina yakından o kadar sempatik değil ama söyleyeyim.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan Tek bir isim söylemek herkese haksızlık olur. Çoğunlukla beraber çalışmaktan keyif aldığım insanlarla karşılaştım. O açıdan şanslı olduğumu düşünüyorum. Buradan hepsine tek tek selam yolluyorum. :)

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi Zor soru. Tek bir cevap veremem. En başta ailem. Beraber çalışma fırsatı bulduğum; Hakkı Mısırlıoğlu, Ayşe Bali, Murat Çetintürk, Kurtuluş Eker. Tanışma fırsatı bulamadığım; Bill Bernbach, Leo Burnett, David Ogilvy, John Hegarty, Serdar Erener, Ali Taran, Don Draper… Daha da sayabilirim aslında.

Bu yazı Campaign Türkiye Eylül 2015 sayısında yer almıştır.