artwork

Hayatım Reklam: Buğra Koçyiğit

2 yıl önce

2

Bu sayımızda, Rafineri Creative Group Head’i Buğra Koçyiğit, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Buğra Koçyiğit                                                   Creative Group Head, Rafineri

-Reklamcı olma sebebim:

Reklamcılığa başlama sebebimin başkalarının hayatına dokunabilmek, iz bırakabilmek gibi romantik bir refleksle olmasını isterdim ama bizimki bir mantık ilişkisi olarak üniversite yıllarımda başladı. İlk tanıştığımızda ‘‘İşte ileride hem faturalarımı ödeyebileceğim hem de severek yapabileceğim bir meslek!’’ dedim. Zamanla çok sevdim ve hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu.


-İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Sevdiğim insanlar tarafından paylaşılan her kampanya benim için gurur duyulacak bir iş başardığım anlamına geliyor. 

 

-Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Sanırım reklamcılıkta güzel bir film kadar hiçbir şey keyif veremiyor bana. Bu yüzden favori kampanyam da bir o kadar eski ama bugün de yapılsa yepyeni durabilecek bir iş. Merak edenler YouTube arama çubuğuna ‘‘Blackcurrant Tango Commercial’’ yazıp 144p kalitesinde hemen izleyebilirler. 

-Kariyerimdeki en iyi an:

Uzun ve yorucu bir yolun ardından kadrolu olarak işe alındığım an. Hayranlık duyduğum insanlarla yan yana çalışacak olmak oldukça heyecan vericiydi. 

-İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Bir proje için Ankaraya gidecektik. Nüfus cüzdanımı evde unuttuğumu uçak kapısında fark ettim. Otomatik kapının ardındaki iş arkadaşlarıma sinir ve utanç karışımı bir duyguyla ‘‘Beni bırakın siz yola devam edin…’’ diyen gözlerle bakakalmıştım. Halime acıdıktan ve tehlike yaratacak biri olmadığıma kanaat getirdikten sonra beni içeri almışlardı, sağ olsunlar. 

-Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Geçmişi ve bugünü düşününce kariyerimdeki en büyük şansım hep işini bilen, aklı başında, farklı ve iyi insanlarla birlikte çalışmak oldu diyebilirim. O yüzden net bir isim veremiyorum, hepsini ayrı ayrı seviyorum. 

-Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:

Çok kişinin emeği var ama ilkler unutulmaz. İlef Reklam Atölyesinde beni bu meslekle tanıştıran, sevdiren ve her şeye rağmen devam etmem için ilham veren hocam Mehmet Sobacı’ya sevgilerimi gönderiyorum.  

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlandı.