artwork

Hayatım reklam: Birol Özcanlı

11 yıl önce

0

Birol Özcanlı / Alaaddin Ajans Başkanı

Reklamcı olma sebebim: Olma sebebim biraz karmaşık, çoğu meslektaşımınki gibi tesadüfler silsilesi diyebiliriz. En iyisi reklamcı “kalma” sebeplerimi sıralamak sanırım:

• Her aldığım brief’te, eyvah ne yapacağız karamsarlığına düşmenin yarattığı bir tatlı boşluk duygusu.

• Tam bitti dediğin anda çıkan bir minik kıvılcımın bir kampanyaya dönüşmesine tanık olmak.

• Reklamın ilk yayına girdiği anda Twitter’dan ilk gelen acımasız yorumları okumak.

• Ajansa yeni başlayan her yeni junior veya stajyerin gözüne bakıp, “ne yapacağım şimdi ben” bakışlarına tanık olup ilk günkü heyecanımı tekrar tekrar yaşamam.

• Yapılan her başarılı kampanyanın sonunda markanın iş sonuçlarındaki değişimin yarattığı hazzı yaşamak.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: 2 yıl önce konkurda sunduğumuz neredeyse her kampanyanın teker teker hayata geçtiğini görmek beni çok heyecanlandırıyor. VakıfBank konkurundan sonra ana marka adına “Halden Anlamak” konseptiyle imaj kampanyası ile bir giriş yapmıştık. O dönemde Türkiye’nin alanında 3 büyük yıldızıyla çalışma fırsatı bulduk, Türkan Şoray, Mustafa Denizli ve Acun Ilıcalı. Ardından “Alışverişten Anlayan Kart” kampanyası ile kredi kartımızın penetrasyonunu ve kullanım sıklığını arttırdığımız yoğun bir dönem yaşadık. Aynı anda KobiDost kavramını yaratıp “Kobilerin halinden anlayan” kampanyamızı da hayata geçirdik. “Ben Varım” diyerek halden anlayan banka konumlandırmasını ete kemiğe büründüren ve rekabetçi kredilerle tüketicinin ihtiyacından anlayan bireysel krediler serisini kesintisiz olarak devam ettirdik, ettiriyoruz. Her zaman ticari bakmadık, bayramlarda büyüklerimizin halinden anlayıp ellerinden öptük, şimdilerde de aramızdaki halden anlayan gerçek kahramanların gerçek öykülerini ekranlara taşıdık. İçlerinde en gurur duyduğum kısım da buydu zaten. Amacımız toplumun içinde topyekün bir iyilik hareketinin ateşleyicisi olmak, bu ütopik görünüyorsa size en azından izledikten sonra “evet ya, ben de bir şeyler yapabilirim” duygusunu yaşattırmak. Twitter’da yorum yazanlar çoğunlukla olumsuz fikri varsa yazarlar, olumluyu yazmak için yeterince motive olmazlar. Oysa özellikle en son kampanyada tam bir mesaj patlaması yaşandı diyebilirim.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Avea’nın Fasülye serisini başarılı buluyorum. Bazen sınırları zorlasa da bence lidere kafa tutarken esprili ve sempatik olunabileceğini kanıtladı, markayı sevdirdi, etkili iş sonuçları aldı ve en önemlisi de sadakatin yoğun olduğu bir segmentte kendi tüketicisine markaya sahip olmaktan utanmamaları için sebepler yarattı.  Cem Yılmaz’lı İş Bankası serisi Türkiye’de ince işçilik, ince espri ve kalite sınırlarını zorlaması nedeniyle beğendiğim işlerden bir diğeri.

Kariyerimdeki en iyi an: Son yılbaşı partimizde, hem ajanstaki arkadaşlarımızla hem de iş ortaklarımızla birlikte mekanlara sığamayacak kadar büyük bir aile olduğumuzu gördüğüm an.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Son yılbaşı partimizde, dışarıda kalanları ilerdeki çorbacıya götürdüğüm an.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Tabii ki Türkan Şoray.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: Tüm Alaaddin ve Lamba ekibi.

Kariyerimde en büyük paya sahip olan kişi: Tabii ki ilk patronum Gülü Bahadır.

Bu yazı Campaign Türkiye Nisan 2013 sayısında yayınlandı.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...