Hayatım reklam: Ali Burak Erkan

Hayatım reklam bölümünün bu ayki konuğu Alice BBDO Yaratıcı Grup Başkanı Ali Burak Erkan.

Reklamcı olma sebebim: Üniversite zamanlarında IAA (Uluslararası Reklamcılık Derneği) üniversitelerarası “Reklamın Reklamı” yarışması açmıştı. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü olarak biz de katıldık ve yarışmanın kazananı biz olduk. O gün bu gündür reklamcı olmak için çalışıyorum. Çünkü bu meslekte hiçbir zaman büyüdüm diyemezsin, hep küçüksün. Ne güzel.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: Dalin “Bebek bakım uzmanı”, Turkcell “10 milyon insanın bir bildiği var”, Hazır Kart “Ben Özgürüm”, Burger King “Ateş seni çağrıyor”, Nokia “Jaakinen”, Biscolata “Bi ısırık daha”, Snickers “Açken sen sen değilsin” ve Erikli “Uludağ sakinlerinin bir sırrı var”.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Türkiye’de son zamanlarda yapılan beğendiğim kampanyalardan biri; Anadolu Hayat Sigorta filmi “Bana amca dediler”, içgörü açısından seviyorum. Bana da amca dediler bu arada. Mavi Jeans’in bütün “Çok Kampanyaları” ve “Burası İstanbul”u çatı fikri olarak seviyorum. Şeker Bank fimlerini de kendi kategorisinde yenilikçi va farklı görüyorum. Bir sanat yönetmeni olarak Lurpak ve Lee Clow’un Apple “Think Different” kampanyalarını seviyorum. Bu sene Cannes’da ödül alan Harvey Nichols “Sorry I Spent It On Myself” kampanyası basit bir fikrin iyi işlendiğinde nasıl ‘BIG IDEA’ olduğunu gördüğüm bir kampanya.

Kariyerimdeki en iyi an: İlk Kristal Elma’yı alıp, akşam eve götürdüğümde annemin Kristal Elma’yı salondaki büfesine koymak istemesi.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Dans ederken kreatif direktörüm Derya Tambay’ın ayağını kırdığımın duyulması. Ama öyle bir şey olmamıştır. Buradan da söylemiş olayım, kayıtlara geçsin lütfen.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Snickers “Açken sen sen değilsin” kampanyasında beraber çalıştığımız Muazzez Abacı ve Gönül Yazar.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: Bizim işimiz biraz ekip işi, kişi bazlı olduğuna inanmıyorum. Beraber, aynı amaç için aynı topraklarda yaşamak önemli. Ama Cem Öztürk’ün yeri ayrıdır bende; arkadaşım, yol arkadaşım, silah arkadaşım ve iş arkadaşım.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Kişileri söylesem daha doğru olacak; Bilkent Üniversitesi’ndeki hocalarım Erdağ Aksel ve Marek Brzozowski. Reklamcılık maceramda ise; Ayşe Bali, Derya Tambay, Erkul Yazgan ve Memed Erdener’i söylemeden geçemem.

 

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2015 sayısında yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.