Site icon Campaign Türkiye

“Hayatım boyunca tek bir kimliğin insanı olamadım”

113. sayımızda The Story köşemizin konuğu; reklamcılık sektörünün yoğun temposunda profesyonel iş hayatını sürdürürken oyunculuk deneyimi için de vakit ayırmayı başarabilmiş olan Samet Barış Dinçer.


Reklamcılık sektörünün yoğun temposu, bu sektörde yer alan herkesin hemfikir olacağı bir konu. Her ne kadar oyunculuk serüveni bu yoğun temponun içerisinde başlamamış olsa da Samet Barış Dinçer reklamcılık sektörüne girdikten sonra da bu tutkusundan vazgeçmemiş.

113. sayımızda, tek bir kimliğin insanı olamadığını belirten Samet Barış Dinçer ile oyunculuğa nasıl başladığını, profesyonel iş hayatının dışında üretmenin onu nasıl beslediğini ve yer aldığı projeleri konuştuk.

İrem Kalenci Şu an Reaction Company’de Social Media Group Head olarak çalışıyorsunuz fakat oyunculuk serüveniniz profesyonel çalışma hayatınızdan önce başladı. Bu yolculuğun başlangıcından bahsedebilir misiniz?

Samet Barış Dinçer Oyunculuk serüvenim, iş hayatına girmeye hazırlandığım bir dönemde, kariyerime ilk adımları atmadan hemen önce başladı. O dönem Kadıköy’de sık vakit geçirdiğim bir mekanda, işletmenin sorumlusu olan bir tanıdığımın teşviği ve yönlendirmesi ile Brokoly Talent Management’a gittim. Pek de bir beklentim yoktu açıkçası. Fotoğraf çekimleri ve tanıtım filmimi verdikten sonra hayatıma kaldığım yerden devam ediyordum.

Kısa bir süre sonra, Ruffles reklamı için audition’a çağrıldığımı söylediler ve girdiğim ilk audition’da seçilmemle birlikte macera başlamış oldu. Bu süreçte ilgili firmada beni sık sık yönlendiren ve bana yardımcı olan Gökhan Bey ile Ezgi Hanım’ın katkılarından bahsetmezsem olmaz tabii.

İrem Kalenci Profesyonel çalışma hayatınıza başladığınızda da oyunculuk yapmaya devam ettiniz. Bu süreç nasıl ilerledi? Çok yoğun bir tempo içerisinde çalışırken oyunculuk için vakit ayırma motivasyonunuz nedir?

Samet Barış Dinçer Profesyonel çalışma hayatı reklam sektörünün tamamı için oldukça tempolu geçiyor. Biz reklamcıların, bu tempodan dolayı günlük yaşantılarımızda özel hayatlarımıza yönelik pek bir vaktimiz kalmıyor haliyle. Bu sebeple ben de fırsat bulduğum her an kafa dağıtmaya ve farklı bir şeyler yapmaya yönelik arayış içerisinde oluyorum. Önceki deneyimlerimden aldığım keyiften dolayı bu arayışım çoğunlukla oyunculuk yapma yönünde oluyor. Çünkü set ortamlarının eğlencesi, insanların izlediği ve etkilendiği görsel bir dünyanın içinde yer almak gibi sebeplerle motive olduğum bu hobi, benim için diğer hobilere göre ayrı bir yere sahip. Haliyle karşıma çıkan fırsatları değerlendiriyorum. Bu noktada sağ olsunlar, şu ana kadar çalıştığım şirketlerin hiçbiri ben çekime gidiyorum dediğimde bir sorun yaratmadılar ve yeri geldiğinde mesai temposunun yoğun olmasına rağmen bana imkan tanıdılar.

İrem Kalenci Oyunculuğun profesyonel çalışma hayatınızı da bir şekilde beslediğini düşünüyor musunuz?

Samet Barış Dinçer Oyunculuk, profesyonel iş hayatımı kesinlikle oldukça pozitif bir şekilde besliyor. Sadece iş hayatımı değil, genel olarak hayatımı ve karakterimi de çok güzel etkiliyor. Ben hayatım boyunca asla tek bir kimliğin insanı olamadım. Hayatımın hiçbir döneminde “evet ben şu işi yapacağım, şöyle birisi olacağım’’ diyebildiğim bir nokta olmadı. Reklamcı da olmak istedim, oyuncu da, gezgin de, girişimci de, müzisyen de, ressam da olmak istedim fakat tek bir hayatımız var. Tüm isteklerimiz aynı anda gerçek olamıyor zaman kısıtlılığından dolayı. Hoş, bu karakterim yüzünden her şeyden biraz biraz yapıyor olsam da birden çok konuda profesyonelleşmek çok kolay olmuyor.

Oyunculuk ise bu karakterimden dolayı tam bana göre bir iş! Çünkü oyuncu olduğumuzda bir role giriyoruz ve o rol gereği herhangi bir hayata, bakış açısına, özelliğe vb. sahip olmak mümkün. Bu yüzden büyük veya küçük, herhangi bir oyunculuk faaliyetinde bulunduğumda kaygılarımdan arınmış, rahatlamış ve özgür hissediyorum. Elbette bu da her yönüyle hayatımı besliyor.

İrem Kalenci Oyunculuk şu an olduğu gibi iş hayatınızın yanında mı devam edecek yoksa bu konuyla ilgili farklı planlarınız var mı?

Samet Barış Dinçer Oyunculuk kısa ve orta vadede mevcut frekansında devam edecek gibi görünüyor hayatımda ancak uzun vadede farklı planlarım mevcut. Oyunculuğa hiçbir zaman profesyonel olarak yaptığım bir iş gözüyle bakmadım. Benim için bir hobi oldu fakat hayatımın ilerleyen dönemlerinde alacağım profesyonel eğitimlerle, bu hobinin sıfatını çok da profesyonelleştirmeden ama daha ciddi ve yüksek frekanslı bir şekilde sürdürmeyi planlıyorum. En büyük hayallerimden biri ise bir dizide düzenli olarak rol almak. Sanırım hayatımda beni en çok tatmin edecek şeylerden birisi bu olurdu.

İrem Kalenci Yer aldığınız projeler arasında ‘yeri ayrı’ dediğiniz bir proje var mı?

Samet Barış Dinçer Sosyal sorumluluk işi olması sebebiyle #HayataİzBırak projesi çok kıymetli bir proje olsa da, biriktirdiğim anılar bazında Ruffles projesi kesinlikle yeri çok ayrı bir projeydi benim için. 3 kişilik bir oyuncu ekibi olarak havalimanında birbirimizle ilk kez tanışıp, çekimlerin yapıldığı Sırbistan’a yolculuğa çıktığımız ve 4 gün boyunca orada harika bir dostluk pekiştirdiğimiz bir projeydi. Öyle ki, Belgrad’daki set ekibi bizim birbirimizi önceden tanımadığımıza inanmamış, eskiden beri arkadaşız zannetmişti. Böyle güzel bir arkadaşlıkla süslenen proje, benim için oldukça özel bir çalışma olarak belleğimde yer tutuyor. Ek olarak bu rolü ilk oyunculuk audition’ımda almış olmam da, ayrı bir yere sahip olmasının nedenlerinden birisi.

Buradan 4 güne çok eğlenceli anılar sığdırdığım ve hala çok sevdiğim arkadaşlarım Batuhan ve Temmuz’a çok selamlar! Beni konuk olarak aldığınız için de ayrıca çok teşekkür ederim.

Exit mobile version