artwork

Hayati Yazıcı: Basiretli tacir, bilinçli tüketici

10 sene önce

0

Tüketici ile Sağlıklı İletişim konusunun tartışıldığı III. Reklam Sempozyumu açılış konuşmalarıyla başladı. Sağlığa ilişkin vaatler sunan farklı sektörlerdeki markalarla bürokratları buluşturmak, iyi ve kötü örnekler üzerinden AB’deki ve ülkemizdeki düzenlemeleri tartışmak amacıyla düzenlenen sempozyumun açılış konuşmalarında öne çıkan cümleler şöyle:

Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura: Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa Taslağı’na baktığımızda, Reklam Konseyi kuruluşu ile ilgili maddeyi görmek bizler için mutluluk kaynağıdır. Bugün, tüm mecra ölçümlemelerinin bağımsız tek çatı altında toplanması önerimizi yineleyeceğiz. Zira “ölçümleme reklam sağlığıdır.”

Reklamcılar Derneği Başkanı Aytül Özkan: Kamu sağlığını hep birlikte gözetebiliriz. Sorumlu reklamcılığın gözetilmesi için elimizden geleni yapacağız.

Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy: Bu sempozyum kamu sektörü kadar reklamcılık dünyasına da katkı sağlayacaktır.

RTÜK Başkanı Davut Dursun: Ticari iletişim aynı zamanda ‘ifade özgürlüğünün’ bir biçimi olarak kabul edilmektedir. Ticari iletişimin sağlıklı olması kanun koyucunun belirlediği ilkelere, kurallara, ölçülere uygun yürümesiyle mümkün.  Yayın kuruluşlarına verilen para cezaları etkili olmuyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: Gerçeğe aykırı beyanlarla tüketicilerin aldatılması sorunuyla sıkça karşılaşıyoruz. “Yağları yakıp kasa dönüştüren, boy uzatan” gibi gerçek dışı bitkisel ürün tanıtımları görüyoruz. 2012’de Reklam Kurulu’na gelen şikayetlerin yüzde 30’u gıda takviyesi reklamlarıyla ilgili. İdari cezalar vermekten ziyade dürüst bir pazarlama ortamının oluşturulmasını hedefliyoruz.

Etkinliği bu linkten canlı olarak izleyebilirsiniz.

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...