artwork

Hayati Yazıcı: Basiretli tacir, bilinçli tüketici

10 sene önce

0

Tüketici ile Sağlıklı İletişim konusunun tartışıldığı III. Reklam Sempozyumu açılış konuşmalarıyla başladı. Sağlığa ilişkin vaatler sunan farklı sektörlerdeki markalarla bürokratları buluşturmak, iyi ve kötü örnekler üzerinden AB’deki ve ülkemizdeki düzenlemeleri tartışmak amacıyla düzenlenen sempozyumun açılış konuşmalarında öne çıkan cümleler şöyle:

Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura: Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa Taslağı’na baktığımızda, Reklam Konseyi kuruluşu ile ilgili maddeyi görmek bizler için mutluluk kaynağıdır. Bugün, tüm mecra ölçümlemelerinin bağımsız tek çatı altında toplanması önerimizi yineleyeceğiz. Zira “ölçümleme reklam sağlığıdır.”

Reklamcılar Derneği Başkanı Aytül Özkan: Kamu sağlığını hep birlikte gözetebiliriz. Sorumlu reklamcılığın gözetilmesi için elimizden geleni yapacağız.

Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy: Bu sempozyum kamu sektörü kadar reklamcılık dünyasına da katkı sağlayacaktır.

RTÜK Başkanı Davut Dursun: Ticari iletişim aynı zamanda ‘ifade özgürlüğünün’ bir biçimi olarak kabul edilmektedir. Ticari iletişimin sağlıklı olması kanun koyucunun belirlediği ilkelere, kurallara, ölçülere uygun yürümesiyle mümkün.  Yayın kuruluşlarına verilen para cezaları etkili olmuyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: Gerçeğe aykırı beyanlarla tüketicilerin aldatılması sorunuyla sıkça karşılaşıyoruz. “Yağları yakıp kasa dönüştüren, boy uzatan” gibi gerçek dışı bitkisel ürün tanıtımları görüyoruz. 2012’de Reklam Kurulu’na gelen şikayetlerin yüzde 30’u gıda takviyesi reklamlarıyla ilgili. İdari cezalar vermekten ziyade dürüst bir pazarlama ortamının oluşturulmasını hedefliyoruz.

Etkinliği bu linkten canlı olarak izleyebilirsiniz.

Senin için
Tümünü göster
Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...

Natalie Portman Dior için kamera karşısına geçti

Natalie Portman Fransız moda devinin marka elçiliğine devam ediyor...