artwork

Magnum’dan “mecralararası” kampanya: Hayata Mini Bir Haz Arası

2 yıl önce

0

Magnum Mini, seçtiği özel mekanın dış cephesine video enstalasyonları taşıdığı kampanyasıyla, mecralararası bir deneyim tasarladı. MullenLowe Istanbul imzalı kampanyayı, kampanyanın yaratıcısı Kreatif Direktör Nadir Aydın ile konuştuk.

Akaretler Sıraevler’in pencerelerine video enstalasyonları taşıyan Magnum Mini, binanın içerisinde bulunan Magnum Store’da ağustos ayı boyunca herkesi kendi Magnum’unu yaratmaya davet ederek farklı bir deneyim sundu. Akaretler Sıraevler No; 17’deki bina içerisinde Olgun Kaşıkçı ve Robin Yayla’nın Magnum için tasarladığı eserler yer aldı. Magnum Store’a uğrayanlar kendi Magnum’larını yaratırken, binanın bahçesinde günün yorgunlğuna tatlı bir ara verdi.

Burak Becan: Bize kampanyadan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Nadir Aydın: Genelde her yılın başında o yılın hedeflerine, yeni ürünlerine ve ana kampanya mesajımıza uygun olarak kapsamlı bir yıllık iletişim planı hazırlıyoruz. “Mini Haz Arası” projesi de bu kapsamlı planın içerisinde Magnum Mini için tasarladığımız fikirlerden biriydi. Hedefimiz evdeki haz anlarını ve Magnum Mini’yi zihinlerde şık bir şekilde, bir kez daha bir araya getirmekti. Bunu yapmanın dikkat çekici ve Magnum marka dünyasına uygun, şehirde de heyecan yaratacak bir yolunu arıyorduk. Akaratler’in ambiyansını değiştiren bir enstalasyon projesi olması sebebiyle, paylaşım değeri yaratacağını, sosyal medyada görünürlük getireceğini, bir Instagram-spot potansiyeli taşıdığını da biliyorduk. Bu da hedeflerimizden biriydi. Bu tarafıyla aslında sosyal medya ve dijital mecralara yönelik üretilmiş bir içerik değeri de taşıyor. Zaten hem projeyi tasarlarken, hem duyuru çalışmalarımızda hem de iş birliklerimizde sosyal medyayı odağımızda tuttuk. Son olarak bina içerisinin de Magnum deneyim alanı olarak tasarlanması sebebiyle, mekanın bir marka deneyim projesine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Ziyaretçiler Magnun Store barında kendi haz dolu Magnum’larını yarattılar, bahçede serin bir mola verip kahvelerini yudumladılar.

Burak Becan: Kampanyayı yaratırken “mekan” sizin için ne ifade ediyordu?

Nadir Aydın: Akaretler özellikle yaz sezonunda İstanbul’un en hareketli noktalarından biri. Üstelik hem gece hem de gündüz yoğun bir yaya ve araç trafiği var. Sıraevler’in mimarı güzelliğinin Magnum’un premium dünyasına çok uygun olması da cabası. Buna ek olarak projemizin görülür ve paylaşılır olması da elbette hedeflerimiz arasındaydı. Akaretler İstanbul’da en çok fotoğraf ve video paylaşımı yapılan yerlerin başında geliyor. Biz de insanlara Akaretler’de fotoğraf veya video çekmek için taptaze bir içerik vermiş olduk. Gündüz ve gece için ayrı video enstalasyonlar kullandık. Günün farklı saatlerinde hep ilgi çekici bir manzara yaratmaya devam ettik.

Akaretler İstanbul’da en çok fotoğraf ve video paylaşımı yapılan yerlerin başında geliyor. Biz de insanlara Akaretler’de fotoğraf veya video çekmek için taptaze bir içerik vermiş olduk.

Burak Becan: Teknik olarak yaratım süreci nasıl ilerledi?

Nadir Aydın: Akaretler’de meydana bakan 3 binadaki tam 24 pencereyi kullandık. Bu pencereler için gece ve gündüz için ayrı olmak üzere tam 48 video çektik ve tam pencerelere özel boyutta hazırlanan led ekranlarla yerleştirdik. Elbette haftalar süren bir prodüksiyon ve test sürecinden geçtik. Videoların gün batımı saatine göre değişimleri, aralarda açılıp kapanan perdeli separatörler tek tek ayarlandı. Yani arkasında çok detaylı bir prodüksiyon ve emek olduğunu söyleyebilirim.

Burak Becan: Projeye insanların ilgisi nasıldı?

Nadir Aydın: Açıldığı günden kapandığı güne kadar meydandaki ilgili insan kalabalığı hiç azalmadı. Günün her saatinde meydanda sürekli binanın fotoğraflarını çeken, binanın tam karşısına yerleştirdiğimiz banklara oturmuş videoları izleyen insanlar vardı. Özellikle akşam saatlerinde kaldırımda insan trafiği oluşturacak kadar yoğun bir ilgi yaşandı. Bina içerisindeki Magnum Store’da kendi Magnum’unu tasarlamak isteyen insanlar metrelerce kuyruk oluşturdu.

Burak Becan: Projeye sektörün tepkileri nasıl oldu?

Nadir Aydın: Hem diğer ajanslardan meslektaşlarım, hem ajansımızın diğer müşterileri hem de başka markalardan çok güzel yorumlar duyduk. Bu tepkilerden en çok öne çıkanı bugünün ihtiyaçlarına cevap verebilen, mecralarası bir fikir olduğu. Yani fiziksel olarak aslında açık havada gerçekleştirdiğiniz bir iş ama bir taraftan marka deneyimi sunuyor ve sosyal medyada paylaşım değeri getiriyor. Dolayısıyla etkisi herhangi bir mecrada takılıp kalmadan büyüyor. Ben de en çok bu yönüyle “havalı” buluyorum diyebilirim.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...