Havas Group müşteri deneyimi ajansı satın aldı

Havas Group, dijital deneyim ajansı Inviqa’yı satın aldı. Inviqa‘nın İngiltere müşterileri arasında Tesco, Reiss, Phoenix Healthcare ve Arsenal FC; Almanya’da ise Metro, Teufel ve Toom Baumarkt var.

Sekiz ofiste 150’den fazla çalışanı bulunan Inviqa, Havas Creative’in özel müşteri deneyimi ağı Havas CX ile birleştirilecek.

Havas’a göre bu hamle; deneyim tasarımı, yazılım mühendisliği, teknoloji danışmanlığı ve e-ticaret alanlarındaki uzmanlığını, ölçeğini ve yeteneklerini geliştirecek.

Tamamlanmasının ardından Inviqa, Havas’ın mevcut İngiltere merkezli dijital deneyim ajansı Ekino London ile birleşecek.

Şirket, birleşmiş şirketin Inviqa markasını elinde tutacağını ve Inviqa Kurucusu ve CEO’su Yair Spitzer tarafından yönetileceğini söyledi.

Bu sırada Ekino; Fransa, New York ve Singapur gibi İngiltere dışındaki pazarlarda Havas CX bünyesinde bağımsız bir marka olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Havas Group Başkanı ve CEO’su Yannick Bolloré: “Dünya pandemiden çıkmaya başlarken müşteri deneyimi, Havas CX ağının başarısının gösterdiği gibi (2020’deki lansmanından bu yana üçte iki oranında büyüdü), en büyük büyüme fırsatlarımızdan birini temsil etmeye devam ediyor.

Inviqa, disiplinler arası daha da fazla fırsatı yakalamamıza yardımcı olacak. Yair’i ve ekibini Havas ailesine davet etmekten heyecan duyuyorum.” dedi.

Inviqa, 2007 yılında Spitzer ve Paul Wander tarafından kurulmuştu. Anlaşmanın ardından şirketin genel merkezi, Londra, King’s Cross’taki Havas’ın UK Village’ında konumlanacak.

Ayrıca, Leeds ve Liverpool dahil olmak üzere İngiltere’nin diğer bölgelerinde var olmaya devam edecek, Berlin ve Münih gibi Avrupa ofisleri ise yerel Havas Creative ajanslarıyla iş birliği yapacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.