Hata olasılığını nasıl azaltırız?

 

Neil Patel Digital Kurucu Ortağı ve Yazar Neil Patel global pazarlama kampanyalarında başarıyı artırmanın altı püf noktasını aktarıyor.

Uluslararası reklamcılık risklidir. Farklı pazar segmentleri, diller ve kültürel farklar arasında gezinmek zorundasınız. Dolce & Gabbana gibi devasa şirketler bile bazen bu tür konuları dikkate almayı unutuyor. Eğer pazarınızı uluslararası müşterilerle genişletmek istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör var; ürününüzün ne kadar iyi algılanacağı, pazarlama dilinizin nasıl tercüme edileceği ve (eğer varsa) kültürel farklılıkların sizin faydanıza olacak noktaları etkileyip etkilemeyeceği… 

Peki uluslararası reklam kampanyalarında hata riskini nasıl azaltacaksınız? İşte atmanız gereken adımlar:

Araştırın

Araştırma yapmak pazarlamada yeni bir şey değil ancak konu uluslararası kampanyalar yaratmaya geldiğinde; kültürel normlar, değerler, güvenlik konuları ve hatta düzenleyici konular hakkında derinlemesine araştırmalar için zaman ayırmak çok önemli.

Kitlenizin kim olduğunu ve onlar için önemli olan şeyleri daha iyi anlamak için yerel bir ekiple çalışmak veya yerel kitlelere anketler uygulayabilirsiniz.   

Örneğin; diş macunu şirketi Pepsodent, diş macununu Güneydoğu Asya’da pazarlamaya çalıştığında ürünlerinin dişi beyazlatma özelliğine odaklandı. Burada sorun neydi? Bölgedeki insanlar aslında diş rengini koyulaştırmak için fındık yiyorlardı yani beyazlatma faydasının onlar için bir anlamı yoktu.

Odaklandığınız faydaların uluslararası olarak geçerli olacağından emin olun.

Yerel bir danışman işe alın

İngilizce dili tercüme edildiğinde hiçbir anlam ifade etmeyen düzinelerce deyim içerir. Soy ve çocukluk hikayeleri bölgelere göre farklılık gösterir. Yerel dil ve kültürlerdeki farklılıkları anlayan bir danışman, reklam kampanyanızın izleyici tarafından olumlu tepkiler almasını garantiye alabilir. 

Colgate “Cue” isimli diş macununu Fransa’da piyasaya sürdüğünde bunu acı bir şekilde öğrendi. Fark etmedikleri şey, Cue’nun aynı zamanda Fransız porno dergisinin ismi olduğuydu.

Markanızı, yerel pazarı ve bölgedeki popüler kültürü anlayan uluslararası pazarlama danışmanlarını araştırın.    

Yerel markalar veya şirketlerle ortaklık kurun

Kitlenize halihazırda aşina olan yerel dağıtıcılar, markalar veya bağlı kuruluşlar, uluslararası tüketiciler için de reklam yaparken paha biçilmez bir kaynak olabilir. Yerel düzenlemelerin yönünü belirlemenize yardımcı olabilir ve kampanyalarının yeni pazarınızdaki tüketicilere sorunsuz bir şekilde ulaştığından emin olmanızı sağlayabilir.   

Yerel dağıtıcılarla ortaklık yapmak, yabancı markalara şüphe ile yaklaşabilecek olan yerel müşterilere karşı markanıza güvenilirlik duygusunu kazandırabilir. 

Farklı pazarlar için farklı reklamlar yaratın

Reklam kampanyaları diğer pazarlara da yönelik olma eğilimi göstermez. Farklı demografik özellikler, farklı marka algıları ve benzersiz sosyal değerler ile birlikte başarı, her coğrafi bölgeyi kendi pazarıymış gibi değerlendirmelerine dayanır.

Hem Z jenerasyonunu hem de 1946 ve 1964 arasında doğan nüfusu hedefleyen bir reklam kullanamazsınız değil mi? Yani Amerika’da işe yarayan bir kampanyanın Güney Amerika’da etkili olmasını bekleyemezsiniz.  

Otomobil üreticisi Ford, bunu Pinto otomobilini Brezilya’da pazarlarken keşfetti; Brezilya Portekizce’sinde Pinto, “küçük erkek üreme organı” anlamına geliyor.  

Yerel kitleler için benzersiz reklamlar yaratmak başarı olasılığınızı artırır.

Uzun dönemli bir reklam planı oluşturun

Başarılı reklam kampanyaları bir gecede yaratılmıyor. Bir kampanyanın inanılmaz başarısı, bir gecede edinilmiş gibi gözükebilir ancak gerçekte bu kampanya; içerik pazarlaması, sosyal medya, basılı medya ve diğer reklamcılık yöntemleri yoluyla yıllar boyunca marka değeri ve müşteri farkındalığı oluşturma temeline dayanır.  

Uluslararası reklam kampanyası, yıllardır yayınlanmalarının faydalarından yararlanan yerel reklam kampanyaları kadar irtifa kazanmayacaktır. Daha etkili bir kampanya için uzun dönemli bir plan oluşturun ve uluslararası pazarlarda aynı sonuçları almak için daha fazla kaynağa yatırım yapmaya istekli olun. 

Beklentilerinizi tekrar gözden geçirin

Uluslararası reklamınızı doğru biçimlendirmek, başarılı bir uluslararası pazarlama kampanyası oluşturmak için sadece bir adımdır. Stratejinizin ROI (Yatırım Getirisi) açısından gerçekçi olmayan beklentiler içermediğinden emin olmak da önemlidir. Yeni bir pazara girmek, kitlenizin dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurmayı, kültürel normlara ve tercümelere dikkat etmeyi gerektirir. İşletmeler hata riskini azaltmak için kapsamlı araştırmalar gerçekleştirmek, dinlemeye istekli olmak ve yerel pazarı çok iyi bilen insanlarla ortaklık kurmak zorunda.

Neil Patel 

Neil Patel Digital Kurucu Ortağı ve Yazar

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.