Hashtag gerçekleri (infografik)

Hashtag nedir? Twitter kullanıcıları tarafından  icat edilen, anahtar kelimeler için kullanılabilecek bir sembol, bir iletişim yolu. Aslında bir kategorizasyon şekli olarak da açıklanabilir. Öyle bir kategorizasyon ki firmaların hedef kitlesine ulaşmasını kolaylaştırıyor, marka-müşteri arasında daha iyi bir etkileşim alanı oluşturuyor.

Facebook’un ya sevenleri ya da nefret edenleri vardır. Twitter ise öyle değil. Twitter, insanların zaman zaman bıraksalar bile tekrar yenilenmiş bir şekilde dönmek istedikleri bir sosyal medya platformu. Çünkü Twitter’da normalde aklımıza gelmeyecek, ama bizi içine çekebilmeyi başaran çok şey var. Mesela hashtag’ler… Şu an için değeri anlaşılmasa da oldukça etkili bir iletişim şekli.

Linda Cheung

Şuradaki makalede eski bankacı, yeni internet girişimcisi Linda Cheung’un bir hashtag’i çalıp (istemeden) asıl amacından daha popüler kılmasının hikayesi anlatılıyor. Linda, (internet hukukçusu, Inksters’in kurucusu) Brian Inkster ile buluşmak istediği Lex konferansına gidemiyor. Bunun üzerine Brian ile informal olarak #LEX2011 hashtag’i üzerinden konuşmaya karar veriyorlar. Ardından ikisinin de takipçileri de hashtag’e dahil oluyor. Sonra onların tanıdıkları da… Bir süre sonra viral etki yakalayan hashtag, konferanstan daha çok ilgi topluyor. Sadece iki insan arasında informal iletişimle başlayan bu hashtag’in kazandığı popülarite, viral başarı örneği olarak anlatılmaya başlanıyor.

Basit bir hashtag’in yarattığı heyecan ve katılım ilham verecek nitelikte. İşte hashtag’in gücü burada saklı. Çünkü hashtag’ler aracılığıyla takipçin olmayan, daha önce tanışma imkanın olmadığı insanlara ulaşma şansı yakalıyorsun. Twitter bu anlamda alanında tek; dolayısıyla her işletmenin kendi adına bir ‘vomm’ yaratmak için göz atması gereken bir yer.

infografik
Hashtag’ler uzun zamandır hayatımızda var ve geniş kitlelerce kullanılmaya başlandılar. Fakat sorun şu ki, insanlar iyi bir hashtag’in yarattığı gücü unuttular. Söyleyeceklerinden ve paylaşacaklarından insanların haberdar olması adına Twitter’ı nasıl kullanmaları gerektiğini bilmiyorlar. Takipçi sayınızın yavaş artması canınızı sıkıyor olabilir. Ama iyi hashtag kullanımının sizi milyonlara ulaştıracağını unutmayın. Twitter’dan çıkan belki de en önemli özellik olan hasthag’i iş hayatınızda ıskalamayın.

Kaynak: bitrebels.com

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.