Site icon Campaign Türkiye

Prens Harry’nin çıplak fotoğraflarını yayınlayan The Sun Kate’te neden farklı karar verdi?

Bundan üç hafta önce Prens Harry’nin çıplak fotoğraflarını yayınlayan The Sun editörü Cambridge Düşesi’nin fotoğraflarının yayınlanmasına engel oldu.  Prens William’ın eşinin üstsüz çekilen fotoğrafları Fransız dergi Closer’ın basılı yayınında ve internet sitesinde yayınlanmıştı.

The Sun Editörü Dominic Mohan

The Sun’ın editörü Dominic Mohan gazetenin çekilen fotoğrafları yayınlamayacağını doğruladı ve  The Sun’ın çiftin mahremiyetini ihlal etmek gibi bir niyeti olmadığını belirtti. Prens Harry’nin Las Vegas’ta bir otelde, çok sayıda yabancıyla bir partide olduğunu ve bunlardan birinin kamu alanına bir fotoğraf sızdırdığını, bu yüzden durumun tamamen farklı olduğunu söyledi.

Saint James Sarayı bu ihlali grotesk ve gerekçesiz olarak nitelendirirken, Prenses Diana’nın hatıralarını çağrıştırdığını söyledi.

The Sun Prens Harry’nin fotoğraflarını yayınlayıp bunun basın özgürlüğüyle ilişkilendiren tek gazeteydi. The Sun’ın yönetici editörü kararını açıklarken o zaman şöyle demişti: “İnternette yüz milyonlarca insanın görebileceği bir fotoğrafın her gün sekiz milyon kişi tarafından okunan gazetede görülememesi gülünç olurdu; bu basın özgürlüğüyle ilgili bir durum.”

Exit mobile version