Hangi tüketici grubu sağlığına daha çok önem veriyor?

Hangi tüketici grubu sağlığına daha çok önem veriyor?

Hangi yaş grubu günlük yaşamda sağlık ve zindeliğin önemli olduğunu düşünüyor?

Hemen hemen her yaştan tüketici sağlık, sağlıklı yaşam ürün ve hizmetlerine ilgi gösteriyor. Ancak yapılan son araştırmalara göre her neslin gündelik hayatında bu hizmet ve ürünlere ilgi farklılık gösteriyor. Boomerlar ve X kuşağı gibi eski nesiller mevcut sağlık durumları, Millenniallar herhangi bir hastalığa yakalanma olasılıklarını saptamak ve Z Jenerasyonu ise biraz rahatlamak için sağlık ve sağlıklı yaşam ürünlerini kullanıyorlar.

Sosyal Medya Link’in “2020 Tüketici Sağlığı Kılavuzu”na göre; nesiller boyu insanların %84‘ü sağlık ve zindeliğin günlük yaşama dahil edilmesini önemli buluyor. Ancak Boomerlar onu en önemli bulan yaş grubu olarak öne çıkıyor. (%88).

2019 sonunda Social Media Link’in Smiley360 tüketici nüfusu topluluğunun 7,901 üyesi tarafından cevaplanan 20 soruluk online ankete göre, millennialların %35’i yeni sağlık ve sağlıklı yaşam ürünleri deniyor. Öte yandan Z kuşağı, öz bakım uygulamalarında erken ve proaktif bir yaklaşıma sahip (%50), Boomerlar ise biraz daha farkındalıklı yaşamak istiyor. (%36)

Social Fredia CEO’su Susan Frech bu bulgulara göre pazarlamacıların tüketicileri mutlaka ilk sıraya koymaları gerektiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Tüketicilerinizin neye ihtiyaçları olduğunu, nelere ilgi duyduklarını ve neleri arzuladıklarını anlamanız gerekiyor. Demografik verileri görmezden gelerek bunu yapmanız pek mümkün değil. Örneğin ‘organik’ sözcüğüne tüm tüketicileri aynı demografik özelliklere sahip gibi düşünerek içeriğinizde yer verirseniz oldukça yanlış bir yol seçmiş olursunuz.”

Her nesil “sağlıklı” yaşamı farklı yorumluyor. Boomerlar için düzenli ve ulaşılabilirlik, X kuşağı dengeyi ve rahatlığı, Z kuşağı ise sakin ve rahat olmayı ön plana çıkıyor.

Bu yüzden bu alanda herhangi bir ürün ya da hizmet sağlarken mesajlarınızı, kuracağınız bağı bu demografik farklılıkları göz önünde bulundurarak kurgulamanız sizi diğerlerinden farklı kılacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.