Site icon Campaign Türkiye

Hangi platformlar TikTok’a benziyor?

Tüketiciler daha çok eğlenebilecekleri bir sosyal mecra ararken Campaign; TikTok‘un elde ettiği başarıyı sürdürüp sürdüremeyeceğini anlayabilmek için onun rakiplerine odaklanıyor.

Big Ben, 2020’nin sonunda karamsar bir notla yeni yıla girerken, ülkenin ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar 2021’in gelişini sokaklarda değil, evlerinde telefonlarına yapışarak kutladı.

Neredeyse global bir karantina ve kimleri ziyaret edebileceğinize ilişkin kısıtlamalar, insanların izole kalması gerektiği anlamına geliyordu. Geçtiğimiz 18 ay boyunca TikTok’un basında ara sıra adı geçti ve bazıları tarafından sıradaki büyük gelişme olarak lanse edildi çünkü yöneticileri, uygulamanın potansiyeli hakkında övgüyle konuşuyordu.

Ardından neler olduğunu hepimiz biliyoruz. TikTok artık bir sosyal medya devi. Üç milyar indirme sınırını aşan ilk Facebook dışı uygulama oldu ve Eylül 2021’de şirket, dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu. TikTok’un büyümesinin önümüzdeki yıl veya daha fazla süre boyunca devam etmesi muhtemel görünüyor ve Facebook’un 2010’larda yaptığı aynı rolü, 2020’lerde oynaması için gerçekten büyük bir olasılık var. Markaların, ürünlerini artmakta olan kitlesine tanıtmak için TikTok’a akın etmesiyle, reklamverenler de kesinlikle aynı düşünüyor gibi görünüyor.

Ama şu soruyu da soruyorlar: Bir sonraki TikTok ne olacak?

Dijital danışman Karyn Spencer: “TikTok’un en iyi olduğu şey, algoritmalarını neşe ve eğlence kaynaklarıyla birleştirmek. Umarım bir sonraki adım aynı şekilde devam eder çünkü diğer sosyal platformların bazı tüketicilerini öfkeye teşvik etmesi ve manipüle etmesi hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, sosyal medyanın bizi gerçekten etkilediğini o kadar çok anlıyoruz.” dedi.

Spencer, eski Vine yıldızı Brendon McNerney tarafından kurulan kısa video uygulaması olan Clash için yaratıcı danışman olarak çalışıyor. Yaratıcıları kontrol altına aldığını ve içeriklerinden para kazanmaları için mevcut platformlardan çok daha fazla fırsat verdiğini iddia eden Clash, Reddit Yönetim Kurulu Başkanı Alexis Ohanian’ın finansal desteğiyle başlatıldı ve Vine Kurucusu Dom Hofman tarafından kurulan rakibi Byte’ı satın almasına izin verdi.

Spencer’ın 2022’de harika şeyler için seçtiği bir diğer uygulama olan Miiriya ise siyahilerin sahip olduğu küçük işletmeleri tanıtan çevrim içi pazar yeri. Adı, Afrika dilleri Bambara ve Dioula’daki “fikirler” kelimesinden geliyor ve Spencer, Miiriya Kurucusu Lamine Loco’nun kazanan olduğuna inanıyor.

Görüntülü değil, yazılı ve sesli sohbet içeren bir hizmet olan Discord, 2015 yılında kuruldu. Uzun zamandır oyuncuların ana ekranlarında olması gereken bir uygulama, şimdi ana akıma geçiyor. 2019’da her 10 Discord kullanıcısından sadece 3’ü uygulamaya oyun dışı nedenlerle giriş yaptı. Mayıs 2021’e kadar bu, 10’da 8’e yükseldi. Uygulama, dünya çapında ağın ilk yıllarında popüler olan eski AOL ve ICQ sunucu kurulumunu anımsatan bir görünümle basit ve sezgiseldir. Discord sunucuları konu odaklı kanallar üzerine kuruludur. Kullanıcılar, ilgilerini çeken bir sunucu bulur ve ardından iş yeri iletişim platformu Slack’tekine benzer şekilde, temalı kanallarda sohbetlere katılırlar.

Sosyal medya platformlarının başarısındaki kilit faktörlerden biri, Discord’un DNA’sında bulunan bir topluluk oluşturma ve bunlara katılma yeteneğidir. Uygulama, başkalarının konuşmalarına katılabileceğiniz, genellikle ortak bir ilgi etrafında, diğer kullanıcılarla daha derin ilişkiler kurabileceğiniz, her zaman açık bir sohbet platformu olarak hareket ederek bu kişisel bağlantıları daha yoğun bir şekilde sağlamayı başarıyor.

Discord’un başarısının, TikTok’un yükselişiyle asla eşit olmayacağını ve hızla büyümeye devam ederken bir sonraki TikTok’u bulmaya çalışmanın aptalca olduğunu düşünenler var. Bir sosyal medya ajansı olan Fanbytes’ın CEO’su Timothy Armoo: “TikTok gerçekten birkaç büyük trendi hayata geçirdi. Kısa formatlı video önemli bir trend oldu ve bu kadar çok kullanılmasının nedeni, pasif tüketim için çok sayıda insanın orada olmasıydı.” dedi.

Ayrıca, insanların kendi videolarını oluşturmaya olan ilgisinden yararlanmayı başardı ve pandemi nedeniyle insanlar evde kaldıkça fayda sağladı. O halde bir sonraki TikTok’u bulmak göründüğünden daha zor olabilir. Campaign, ABD’li tanınmış Vlogger ve Yazar Hank Green’e 2022’de hangi platformun TikTok düzeyinde büyüme göstereceğini sorduğunda, net bir yanıt aldı: “Çok kolay. Hiçbiri.”

Chris Stokel-Walker

Freelance Gazeteci

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version