“Hangi cephede savaşacağınızı seçin”

Activista LA’in kurucu ortaklarından Paco Conde, içinde bulunduğumuz küresel krizde markaları dünyaya ve insanlığa nasıl yardım edebilecekleri konusunda düşünmeye davet ediyor.

1941’de Amerika II. Dünya Savaşı’na girdiğinde ülke tamamen değişmeye başladı. Ford Motor Company, Willow Run’ı inşa etti ve burada B-24 Kurtarıcı ismi verilen ağır bombardıman uçaklarını üretmeye başladı.

M&M’ler daha önce piyasada yokken, Mars tarafından yalnızca ABD’li askerleri için icat edildi, çünkü M&M’ler sıcak iklimlerde son derece dayanıklıydılar.
Coca-Cola Başkanı, üniformalı olan herkesin, nerede olursa olsun sadece beş sente bir şişe Coca-Cola alabileceğini duyurdu. Disney çalışanlarının yüzde 90’ından fazlası, hükümet ve silahlı kuvvetler için hazırlanan eğitim ve propaganda içerikli filmlerin yapımında çalıştı. Şimdi yine savaşıyoruz. Üstelik bu defa dünyanın yeni ve ortak bir düşmanı var.

Bu durumda markalar artık korona fikirlerini bir kenara bırakıp bu konu hakkında konuşmaya bir son verip en çok neye ihtiyaç duyuluyorsa bunları hayata geçirmeye çalışmalı. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bazı markalardan harika örnekler gördük. LVMH, Absolut Vodka, Facebook, Sweetgreen ve Pizza… Marka amacı, sosyal sorumluluk ve kurumsal aktivizm hakkında konuştuğumuz bir çağda içinde bulunduğumuz durum, markalara yurt içinde ve yurt dışında gerçek bir fark yaratma şansı veriyor.

Harekete geçmek istiyorsanız bunları düşünün. Kendinize neden bunu yaptığınızı sorun. Lütfen dürüst olun. Binlerce yaşama yardım etmek için mi; yoksa sadece ödül kazanmak ve para kazanmak istediğiniz için mi bunu yapıyorsunuz? Eğer motivasyonunuz ikincisiyse, lütfen geri çekilin; çünkü sonuç kesinlikle iyi olmayacak.

Hangi cephede savaşacağınızı seçin!
Hastanelerde sıhhi malzeme ve yataklar bitiyor. Aileler faturalarını ödeyemez hale geldiler. İnsanlar korkuyorlar ve stresliler… Hangi cephede savaşacağınızı seçin. Seçiminiz, işletmenizle ne kadar ilgili olursa, kazanma olasılığınız da yardımcı olma şansınız da o kadar yüksek olur.

Harekete geçin
Hareketleriniz, reklamlarınızdan çok daha önemli. Daha az konuşun, daha çok hareket edin. Şu anda herkes çevrimiçi konuşuyor ve paylaşıyor. İnsanlar gördükleri şeyleri seviyorlarsa bunun hakkında konuşurlar. Aynısını sizin için de yapacaklardır; gördükleri hoşlarına giderse sizin hakkınızda da konuşacaklardır.

Fazla düşünmeyin
PowerPoint sunumlar yok, uzun strateji toplantıları yok, araştırma yok, “bu konuda ne düşündüklerini öğrenmek için hemen bir call yapalım” yok. Gelecek üç yılın kampanyasından değil, insani yardımdan bahsediyoruz. LVMH Başkanı Bernard Arnault, yayınladığı bir mesajla el dezenfektanı üretimine geçeceklerini duyurdu ve bu kararı verdiğinde kriz daha çok yeniydi. Son derece kısa bir sürede harekete geçti.

Markanızın karar vericilerini mesaj gruplarına ekleyin ve bir an önce harekete geçin.

İşbirliği yapmayı düşünün
Dünyanın her yerinde insanlar birlikte çalışıyor; bunu büyük ya da küçük fark etmeden markalar da yapabilirler. Şöyle düşünün; İtalya’da bir kişi balkondan şarkı söyledi ve herkes ona katılıdı.

Comcast, Charter, Verizon, Google ve Sprint, Amerikalıların fatualarını ödeyemeyecek hale gelseler de internete bağlı kalmalarını sağlamak için bir anlaşma imzaladı. Kiminle çalışabileceğinizi düşünün, özellikle de yalnız başınıza hareket etmek zor geliyorsa…

Unutmayın; dünya yeni bir savaşa girdi. Bu savaşı da ancak bireyler, hükümetler, örgütler ve şirketler birlikte çalışırsa kazanabilir.

Peki siz nasıl yardımcı olabilirsiniz? Hem bireysel hem de şirket olarak yapabileceklerinizi düşünmenin tam zamanı. Hızlı düşünün ama çok daha hızlı bir şekilde hareket edin!

Paco Conde
Kurucu Ortak & ECD, Activista LA

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.