Hangi ajansta staj yapsam? -2

Üniversite öğrencilerinin bize en çok sorduğu konunun staj olduğunu, serinin ilk haberinde söylemiştik. Nereye başvurabileceklerini, başvurdukları ajansların çalışma düzenini, orada neler öğrenebileceklerini merak ediyorlar. Onlara faydalı olabilmek adına ajanslara 6 soru yönelttik:

1- Yaz dönemi için başvuru almaya ne zaman başlıyorsunuz? Ne kadar sürüyor ve staja gelen kişinin en az ne kadar kalması gerekiyor?

2- Kimler başvurabilir?

3- Hangi departmanlara stajyer alıyorsunuz? Bu departmanlara göre onlardan beklentileriniz neler oluyor? Nasıl seçiyorsunuz?

4- Bir stajyer sizin ajansınızda neler öğrenebilir?

5- Çalışma saatleriniz nasıl? (Düzenli veya düzensiz diyebilirsiniz)

6- Staj için nereye başvurabilirler?

Bu soruların cevapları sadece bu yaz dönemi için değil, sonraki dönemde de faydalı olacaktır. Ajanslardan cevaplar geldikçe onları da yayınlayacağız.

 

Leo Burnett İstanbul
Beytem Plaza, Mecidiyeköy

1- Staj başvurularını Mart ayından itibaren alıyoruz. Ardından yaz staj planlamamızı yapıyoruz. Staj süresi okulların zorunlu tuttuğu süre.

2- İletişim ve güzel sanatlar fakültelerinin öğrencilerini tercih ediyoruz.

3- Kreatif, müşteri ilişkileri, dijital, prodüksiyon ve planlama departmanlarına stajyer alıyoruz. Beklentimiz öncelikle istekli, hevesli, meraklı olmaları. Stajyer seçimlerini departman liderleri kendi ihtiyaçlarına göre belirleyip yapıyorlar.

4- Bulundukları departman nasıl çalışır deneyimleyerek öğreniyorlar.

5- Çalışma saatlerimiz sabah  09.00 akşam 18.00

6- Staj için [email protected] adresine başvurabilirler.

—————————————————–

Alaaddin
Ata Center, Maslak

1- Alaaddin Adworks’a başvuruyu bir zaman dilimi ile kısıtlamıyoruz. Hatta kış dönemi gelebilen stajyerleri daha çok tercih ediyoruz. Ancak staj zamanlamasını genellikle 2 hafta ile sınırlı tutuyoruz. Çünkü çok fazla başvuru olduğundan, mümkün olduğunca fazla sayıda stajyer adayına şans vermek istiyoruz. Burada stajyerlerin ajansımıza olan faydasından daha çok, bizim stajyerlere katkımıza odaklanıyoruz. Bir öğrenci staj döneminde ne kadar çok ajans görürse, kariyerini daha doğru planlayabilir diye düşünüyoruz.

2- Ağırlıklı olarak tasarım ve iletişim okuyan öğrenciler staj için Alaaddin’e başvuruyor, ancak farklı bölümlerde okuyup da reklama hevesi olan ve bir şekilde bunu bize ikna edebilen öğrencilere de kapımız hep açık.

3- Yaratıcı bölüm, müşteri ilişkileri ve strateji departmanlarına stajyer alıyoruz. Açıkçası çok büyük bir beklenti içinde olmuyoruz stajyerlerimizden ama ajansa geldiklerinde ellerinde telefonları Facebook’ta dolaşan, ıvır zıvırla günü öldürmeye çalışan birileri olmalarına mani oluyoruz.

4- Reklamcılığın aslında ne kadar stresli ve zahmetli bir iş olduğunu öğrenebilir. Hayal ettiği büyülü ajans dünyası bir anda tüm çıplaklığıyla önüne serilir. Aslında bunu öğrenmesi için sadece ajansta günlük trafiği izlemesi yeterli olacaktır. Bu öğrendiği de bizce öğrenmesi en makbul olan şeydir.

5- Çalışma saatlerimiz stajyerler için oldukça düzenli. 09.30’da başlarlar, 18.30’da paydos ederler.

6- Başvurularını [email protected] adresine yapabilirler. Unutmasınlar ki, farklarını ortaya koyacak her başvuru, onları kadroya bir adım daha yaklaştırır 🙂

—————————————————–

Medina Turgul DDB
Tuzambarı, Kasımpaşa

1- Bize her an herkes başvurabiliyor. Ama mesela artık yavaş yavaş gecikiyorlardır herhalde… Bir aydan az gelmek isteyenin işi ciddiye aldığıyla ilgili şüphemiz oluyor tabii.

2- Bir reklam ajansında çalışmak istediğinden emin olan ve niye burada çalışması gerektiğine bizi ikna edebileceğine inanan herkes.

3- Her departmana. Yaratıcı gruptan prodüksiyona kadar. Seçerken bakılanlar: Portfolyosu, okulu, hali, tavrı, isteği, bilgisi, verdiği referans. Bir yere nasıl eleman alınıyorsa, o kriterlere bakıyoruz.

4- Bilmiyorum. Reklam öğrenir gibime geliyor.

5- Aşırı düzensiz.

6- O adresler sitemizde olmalı. Başvuranlar oluyor, oradan biliyorum.

—————————————————–

Havas Worldwide İstanbul
Odakule, İstiklal Caddesi

1- Mayıs ortasından haziran başına kadar görüşmeler için vaktimiz var. 1-2 ay.

2- İşe yaramak isteyen herkese kapımız açık.

3- Her departman için yerimiz var.

4- Gerçek bir reklamcı olmayı öğrenebilirler.

5- Hayat dışarıda, çalışmak her yerde. Çoğu zaman düzenli saatlerde ajansta olmalarını istiyoruz.

6- [email protected] adresine başvurabilirler.

—————————————————–

Utopic Farm
Yaya Köprüsü Sokak, Dolapdere

1- Mayıs ayında başvuruları kabul ediyoruz. Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında çalışmak üzere stajyerlere kapılarımızı açıyoruz. Tercihimiz en az 2 ay tam zamanlı olarak çalışılması.

2- Staj için genellikle okullarla koordine halde çalışıyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi ile bu konuda bir iş ortaklığımız var. Yine Bilgi Üniversitesi ile de ilişki içerisindeyiz. Her iki okuldan düzenli başvurular alıyoruz. Bunun dışında bütün üniversite öğrencilerine kapımız açık. 3. veya 4. sınıflar ise tercih sebebi.

4- Yazılım, tasarım, strateji, medya planlama, yazarlık, proje ekibi olmak üzere her departmana stajyer alımı yapıyoruz.

5- Birçok şey öğrenebilir ancak aslolan mezun oldukları an itibariyle bir ajans içerisinde nasıl hayatta kalacaklarını öğrenmeleri. Diğer bir deyişle neye yetenekli olduklarını, neyi yapıp, neyi yapamayacaklarını bilerek staj süresini tamamlamaları bizim onlara sağladığımız en büyük fırsat.

6- Düzenli.

6- [email protected] adresine gönderebilirler.

—————————————————–

Draftfcb
Kılıç Ali Paşa Caddesi, Tophane

1- Mayıs başı itibarıyla  başvuruları almaya başlıyoruz. En az 1 ay boyunca staj yapma imkanına sahip oluyor.

2- İlgili bölümlerde okuyan, öğrenmeye, çalışmaya hevesli, enerjik, stajı bir zorunluluk değil onları iş hayatına doğru hazırlayan bir süreç olarak gören tüm öğrenciler başvurabilir.

3- Müşteri ilişkileri, kreatif, ve grafik atölye için staj başvurularını değerlendiriyoruz. Stajyerlerimizi ekiplerin bir parçası olarak görüyoruz, onlardan da alabilecekleri sorumlulukları talep etmelerini, istekli ve girişken olmalarını bekliyoruz.

4- Öncelikle belirtmek gerekir ki “fotokopi çeken stajyer”  kavramı yıllar içinde çok değişti… O yüzden adaylar yaz boyunca gelip fotokopi çekeceklerini, dosyalama yapıp zorunlu stajlarını tamamlayacaklarını düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Bununla birlikte ne öğrenecekleri kendilerine çok bağlı…Biz onların birebir ilgili bölümlerde deneyim edinmelerini sağlamak amaçlı projelere dahil ediyoruz, onların ekiplerin içinde sorumluluk almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Çok sesli olmalarını, soru sormalarını, daha fazla sorumluluk talep etmelerini bekliyoruz. Bunları yapan stajyerler bu süreçten maksimum fayda ile ayrılıyorlar.

5- Stajyerlerimizin ağırlıklı olarak 09.30 – 18.30 arasında ofiste olması bekliyoruz.

6- Staj başvuruları için [email protected]  adresine detaylı özgeçmişinizi gönderebilirsiniz.

—————————————————–

Publicis Yorum
Yıldız Posta Caddesi, Esentepe

1- Yaz dönemi için başvuru almaya Nisan ayından itibaren başlıyoruz. Gelen adaylar arasından seçtiklerimiz, haziran itibariyle yaz dönemi stajına başlayabiliyorlar. Öğrenciler için staj dönemimiz Eylül ayına kadar.  Ortalama 1,5 ay kalabiliyorlar. Böylece yazın ortasında stajdan yararlanmak isteyen başka bir öğrenciye de yer açılmış oluyor.

2- Yaratıcı grup için, güzel sanatlar ve iletişim fakülteleri öğrencilerini tercih ediyoruz. Ancak yazarlık stajı için, sosyal bilimlerin başka dallarında eğitim alan öğrenciler de başvurabiliyor (Sosyoloji, Psikoloji vs.) Müşteri ilişkileri ve strateji departmanları için ise ağırlıklı işletme ve iktisat bölümlerinde okuyan öğrenciler tercih ediliyor.

3- Her departmanda staj yapabilmek mümkün. Stajyerlerimiz, başvuru önceliğine göre seçiliyorlar. Beklentilerimiz çok yüksek değil, ancak hevesli, istekli ve işi öğrenmeye yatkın olmak ve iyi bir izlenim bırakmak sonraki süreçler için çok önemli. Bir köşede oturup, kendisine iş verilene kadar hiç bir şey yapmamak ise olumsuz baktığımız bir durum.

4- Çalıştığı departmana göre değişir. Yaratıcı ekipte, brief ve çalışma süreçlerini gözlemler ve kendisi de brief’lere çalışma şansı elde eder. Ama genel olarak ajans hayatı, iç süreçler ve çalışma teknikleri hakkında deneyim kazanarak Yorum Publicis’ten ayrılırlar.

5- Çalışma saatlerimiz genellikle düzenli olmakla birlikte iş yoğunluğuna göre hafta sonları ya da mesai saatleri sonrasına sarkmalar olabiliyor.

6- Adaylar CV’lerini [email protected] adresine gönderebilirler.

—————————————————–

Rabarba
Akaretler, Beşiktaş

1- Haziran başı… Süresi kişinin ajansa, işlere katkısına göre değişebilir ama 1 aydan az olmasını istemeyiz.

2- Yazarlık ve grafik tasarım anlamında yeteneği olduğunu düşünen herkes.

3- Reklam yazarı, art direktör, dijital art direktör… Yeteneklerini, heveslerini ispatlayacak bir iki iyi fikir göstermeleri yeterli.

4- Hem dijital hem konvansiyonel mecralara reklam fikri nasıl bulunur ve nasıl hayat geçirilir; bunu öğrenebilir.

5- Düzenli-düzensiz.

6-  [email protected]‘a gönderebilirler.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
10 Yorumlar
 1. brief diyor

  Leo Burnett’e o kadar çok mail attım ki sayısını hatırlamıyorum. Tabii zorunlu staj değildi benim istediğim o ayrı 😀

 2. ben bilmem. diyor

  Leo Burnett tavsiye üzerine ya da tanıdık vasıtasıyla stajyer alıyor. Orada staj yapacak kişiler çoktan belirlenmiştir. Burada öyle yazdığına bakmayın. Ama istisnalar oluyor mu bilmiyorum tabi.

 3. samimiyet? diyor

  Buradaki ajanslar zaten stajyer kadrosunu doldurmuş. Bu işler mail göndermekle olmuyor. Ayrıca hiçbir maile dönmeyerek samimiyetlerini de sorgulatıyorlar.

  1. brief diyor

   Hepsinin samimiyetlerini sorgulamak lazım. Leo Burnett’in sosyal medya hesaplarında ve diğer sitelerde ki ilanlarına istinaden attığım mailin haddi hesabı yok zaten!
   Tanıdığım yok, e maillere de dönmezlerse ben niye Halkla İlişkiler okudum sorunsalı doğuyor! 😀

 4. Cem Etyemez diyor

  hangi ülke burası? ne güzelmiş ajanslar…

 5. Sevil diyor

  Reklam bölümü 2. Sınıf okuyorum ve şimdiden hayallerim bir çıkmazın içinde bu bakımdan bu yazıya anca gülüp geçerim.

 6. serçin diyor

  istanbul dışında olanlar için ankara da grafikir izmir de us brainworks adana da akajans

 7. Yusuf Toncer diyor

  Usta anadolu yakasinda yok mu ? Hep avrupa yakasi mi

 8. Alperen diyor

  biz de yedik bu şekilde stajer almadığınızı herkes biliyor.

 9. meltem diyor

  abi ajanslara deli gibi istek yağıyor. bize nasıl sıra gelsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.