Habercilerin haftalık Twitter karnesi

Sosyal medya arşivi Sosyalmedya.in, 18-24 Şubat dönemiyle ilgili medya raporunu yayınladı. Haber odaklı yayıncılık yapan gazete, televizyon, ajans ve siteleri ele alan araştırma, medya kuruluşlarının sosyal medyadaki etkisini istatistiklerle ortaya koyuyor.

60’tan fazla yayın kuruluşunun 7 günlük Twitter performansının değerlendirildiği araştırmaya göre Twitter kullanıcılarının en fazla ‘mention’ yaptığı gazete Hürriyet. En fazla ‘mention’ alan haber kanalı ise NTV. Son dönemde sosyal medyayı etkili olarak kullanan Anadolu Ajansı da ajanslar arasında en çok konuşulan kuruluş durumunda. Ensonhaber.com ise haber siteleri arasında öncü durumda. Spor basınında ise liderlik Fanatik Gazetesi’nde.

Twitter kullanıcılarının paylaştığı haber linkleri sıralamasında ilk sırayı 28 bin 94 paylaşımla Hürriyet alırken en çok linki paylaşılan haber kanalı 9 bin 308 ile CNN Türk. Linkleri en çok paylaşılan ajans 6 bin 2 ile İhlas Haber Ajansı olurken, haber siteleri arasında 5 bin 569 paylaşımla Haber7.com birinciliği elde ediyor. Spor basını içerisinde linki en fazla paylaşılan ise 1138 ile AMK.

Habere odaklanan kuruluşlar arasında en fazla takipçi NTV’de. Son 7 gün içerisinde 19 bin yeni takipçi kazanan NTV’yi CNN Türk ve Hürriyet izliyor. Cihan Haber Ajansı takipçi sayısı bakımından diğer ajansları geçerken son bir haftadır takipçi sayısında en fazla artış sağlayan ajans Anadolu Ajansı oldu. Samanyoluhaber.com’un takipçi sayısı son bir haftadır diğer haber sitelerine göre en fazla artışı elde ederken Star Gazetesi’nin takipçi sayısında düşüş gerçekleşti.

18-24 Şubat döneminde Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının 55 milyon 637 bin tweet attığı kaydedildi.

Takipçi sıralaması

Link paylaşım sıralaması

Mention (bahsedilme) sıralaması

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.