Site icon Campaign Türkiye

Gucci’den Manhattan’da milyar dolarlık yatırım

Gucci, Saint-Laurent, Balenciaga gibi markaların sahibi olan Kering dünyanın en pahalı caddesi Manhattan Fifth Avenue’de (Beşinci Cadde) tam 963 milyon dolar mağaza satın aldı.
Kering’in 10.684 metrekare büyüklüğündeki üç katlı mağazaya ödediği fiyat metrekare başına 90.135 dolara denk geliyor. Satın alınan yerde Gucci mağazası açılması bekleniyor.
Beşinci Cadde’nin Doğu 56. Sokak’la kesiştiği noktada 715-717 numaralı binada yer alan mağaza 28 katlı Corning Glass Building’in zemin katında yer alıyor. Kering’in satın aldığı gayrimenkulde halen Armani Boutique ve bir restoran kiracı olarak bulunuyor.
2007’den bu yana 717 numaranın kiracısı olan Armani’nin kontratının önümüzdeki aylarda biteceği söyleniyor. Bu arada Armani 760 Madison Avenue’de yeni bir mağazanın açılış hazırlıklarını sürdürüyor.
Fransız lüks devi Kering’in satın alımı, Manhattan’da iki ay üst üste milyar dolar sınırına yaklaşan ikinci gayrimenkul işlemi. Geçen ay Wharton Properties, Beşinci Cadde 720 ve 724 numaralarda yer alan iki gayrimenkulü Prada’ya toplam 835 milyon dolara satmıştı.
Kering’in son hamlesi “Kendi kıtalarında gayrimenkul yatırımını seven Avrupalı lüks devlerinin, ABD’de de kirayla uğraşmayıp kendi mağazalarının sahibi olma yoluna gittikleri” şeklinde yorumlanıyor.
Son yıllarda Prada, LVMH, Rolex ve Harry Winston gibi dev markalar Beşinci Cadde’de kendi mülkleri olan mağazalar açmışlardı.
Exit mobile version