Grundig EuroCucina Fuarı’nda “Ruhun Doysun” projesini tanıttı

Arçelik’in üst segment markası Grundig EuroCucina Fuarı’nda yer aldı. İtalya’nın Milano kentinde 17-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen EuroCucina Fuarı, Grundig’in sürdürülebilir bir yaşam hedefiyle kaynakların korunması ve tüketim bilincinin artırılmasına yönelik yenilikçi teknoloji ve tasarımlarına sahne oldu. Grundig “Ruhun Doysun” projesini de EuroCucina’da tanıttı.

Şef Massimo Bottura ve Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Zeynep Yalım Uzun

Sürdürülebilir bir dünyaya hizmet eden ürünler geliştiren Grundig, dünya çapında “Respect Food – Gıdaya Saygı” felsefesiyle gıda israfına karşı sürdürdüğü girişimi, Türkiye’de “Ruhun Doysun” projesiyle hayata geçiriyor. Ruhun Doysun, gıda israfına karşı farkındalık yaratmayı ve tüketim bilinci oluşturmayı hedefliyor.

EuroCucina’daki Grundig standında Ruhun Doysun projesinin yanı sıra Gourmet Chef fırını, FlexiSmart indüksiyon ocağı, CustomFresh+ teknolojili ankastre buzdolapları ve A+ enerji sınıfıyla dikkat çeken davlumbazları ve Corner Wash sistemiyle tasarlanmış bulaşık makineleri yer alıyor.

Akıllı mutfaklar için Amazon’la iş birliği

Grundig, tüketicilere, ihtiyaç duydukları zamanda ihtiyaç duydukları ev aletlerini sağlamak için Amazon’la işbirliği yapıyor. Amazon’un Hızlı İkmal Hizmetine (DRS) katılımı da kapsayan bu ortaklı sayesinde, Grundig’in bağlı bulaşık makineleri artık tüketiciler ihtiyaç duyduğunda bulaşık deterjanının veya diğer temizlik ürünlerinin siparişini otomatik olarak verebiliyor. Kullanıcılar Grundig HomeWhiz aletlerini Amazon Alexa ile kontrol edebiliyor, sadece konuşarak mutfak aletlerini açıp kapatabiliyor, fırını önceden ısıtabiliyor ve yıkama sürecini takip edebiliyor. Grundig’in HomeWhiz® uygulaması, kullanıcıların Grundig ürünlerini tabletleri, telefonları veya Akıllı TV’leri üzerinden kontrol etmesine olanak tanıyarak nerede olurlarsa olsunlar mutfak aletlerini takip edebilmelerini ve yönetmelerini sağlıyor. HomeWhiz® kullanıcıların yıkama programları ve davlumbaz ayarları gibi pek çok özelliği uzaktan değiştirip izleyebilmelerine ve uyarılar almalarına imkan sunuyor. Program İndirme özelliği ile ihtiyaçlarına uygun birçok programı indirebilen kullanıcılar ayarları kişiselleştirerek yaşam tarzlarıyla uyumlu dijital ekosistem de yaratabiliyor.

Proje sözcüsü Mehmet Gürs

Ruhun Doysun felsefesi, 13 bölümlük bir video serisiyle anlatılıyor. Kişisel hayatında da proje değerlerini sahiplenen Mehmet Gürs projenin sözcülüğünü üstleniyor. Seride Mehmet Gürs ile birlikte mutfakta israfın nasıl önleneceğine dair fikirlerden, gıdanın tarladan soframıza olan yolculuğuna kadar pek çok farklı konu işleniyor. Ana mecrası dijital olan video serisi, mart ayı itibariyle NTV ve TLC’de de yayına başladı. Ruhun Doysun felsefesinin iletişim çalışmaları web sitesi ve sosyal medyada da sürdürülüyor.

Türkiye’de Gıda İsrafı

Grundig’in, Türkiye’nin de aralarında olduğu altı Avrupa ülkesinde 3.000 kişiyle yaptırdığı sürdürülebilirlik ve gıda israfı araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Türkiye’de tüketicilerin %64’ü son kullanma tarihi geçen yiyecekleri asla yemediğini belirtirken, %71’i israf ettikleri gıda miktarından endişeli. Diğer Avrupa ülkelerinde ortalama %54. Tüketicilerin %96’sı sürdürülebilir yaşamın çok önemli bulduğunu söylüyor.

Metro Toptan Market’in TÜBİTAK ile gıda israfı üzerine yaptırdığı araştırmaya göre üretilen sebze ve meyvenin %40’a yakını sofralara gelmeden çöpe gidiyor. 100 milyar TL’lik sebze meyve ticaretinin minimum 25 milyar TL’lik bölümü israf ediliyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın 2008 yılında yaptırdığı araştırmaya göre her gün 5 milyona yakın ekmek çöpe atılıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.