GroupM’den veri etiği aracı

Unilever’in desteğiyle geliştirilen yeni araç, pazarlamacıların belirli bir bağlamda belirli bir veri kümesini kullanmanın etik olup olmadığını belirlemelerine yardımcı oluyor.

GroupM Pazartesi günü, Unilever ile ortaklaşa geliştirilen ve pazarlamacıların belirli bir veri setinin kullanımının sadece yasal değil, aynı zamanda ahlaki açıdan da etik olup olmadığını değerlendirmelerine yardımcı olan yeni küresel aracı Data Ethics Compass’ı açıkladı.

Beta sürümde olan araç, gizliliğin tüketiciler ve kanun yapıcılar arasında daha büyük bir endişe haline geldiğinden markalara veriye dayalı medya kampanyalarında etik karar vermede tutarlı bir yaklaşım sunmayı amaçlıyor.

Unilever, aracın test edicisi konumunda ve Mindshare ile ürün geri bildirimi, medya planlama ve satın alma sürecini nasıl operasyonel hale getireceği konusunda işbirliği yapıyor.

GroupM’den Krystal Olivieri, Data Ethics Compass’ın, reklamverenlere daha fazla rahatlık ve güven vermek için etik karar verme sürecindeki bazı öznellikleri ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi.

“Birçok şirket veri etiği ilkeleri hakkında politikalar ortaya koydu, ancak küçük bir girdiyi her değiştirdiğinizde, analizi değiştirir. Farklı kullanım durumlarında alçalıp yükselebilecek biraz daha kuralcı bir şeye ihtiyacımız vardı. Örneğin, bazı verileri kullanmak, mevcut ABD federal gizlilik yasalarına göre teknik olarak yasal olabilir, ancak bu etik mi?”

GroupM, bu tip kullanım durumlarını göz önünde bulundurarak araç üzerinde hukuk ekipleriyle birlikte altı ay çalıştı. Ayrıca, devam eden canlı araştırma panelinde tüketicilerden ve Unilever’den geri bildirim aldı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.