artwork

GroupM, e-ticaret satışlarının 2024 yılına kadar 3,9 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor

3 sene önce

21

GroupM, e-ticaret harcamalarının 2020’de 3,9 trilyon dolara fırlayarak küresel perakende satışların % 17’sini oluşturduğunu açıkladı.

ilk e-ticaret tahminine göre GroupM, 2024 yılına kadar e-ticaret satışlarının yıllık 7 trilyon dolara ulaşacağını ve perakende satışların% 25’ine katkıda bulunacağını tahmin ediyor.

Küresel pazarlarda tüketiciler, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda alışveriş yapmayı tercih etmiyor ve büyük ölçüde salgın nedeniyle evlerinin rahatlığında çevrimiçi harcama yapıyor.

GroupM’nin Küresel İş Yönetimi Başkanı Brian Wieser, bu durum, e-ticareti pazarlamacılar için “bir numaralı  konu haline getirdi çünkü “tüm büyümenin olduğu yer” burası dedi.

Google ve Facebook’un arkasındaki en büyük üçüncü dijital medya satıcısı olan Amazon, bu değişen koşullar altında gelişirken, Walmart ve Target gibi büyük perakendeciler, alandaki büyümeden yararlanmak için kendi perakende medya ağlarını ikiye katladılar. 

GroupM’nin Küresel CEO’su Christian Juhl yaptığı açıklamada, şirketin marka oluşturma potansiyeline de sahip olduğunu söyledi. “E-ticarette marka oluşturmak için büyük bir fırsat var ve müşterilerin çevrimiçi işlemlerini kanallar arasındaki medya aktivasyonlarına bağlıyor” dedi. “Pandemi bu ihtiyacı hızlandırdı ve müşterilere e-ticaretin marka oluşturmak için gerçekten ne kadar değerli olduğunu gösterdi.” Sosyal medya, e-ticaret satışlarını artırmak için markalarını çevrimiçi oluşturmak isteyen pazarlamacılar için giderek daha önemli bir yatırım kanalı haline geldi. Instagram’ın Reels üzerindeki e-ticaret işlevine yaptığı yatırım ve TikTok’un Shopify ile kurduğu bağ, sosyal medyanın çevrimiçi alışverişin ayrılmaz bir parçası haline geldiğinin son iki örneğidir.

Wieser, “Bir pazarlamacının markasını oluşturmak için yaptığı her şey, ister sosyal medyayı ister diğer [ücretli medya kanallarını] kullanıyor olsun, kesinlikle daha iyi e-ticaret performansı sağlayacaktır” dedi.

Bununla birlikte, tüm kategoriler e-ticaret artışından yararlanmıyor. Örneğin otomobil alacaklar, satın almadan önce ürünü test etmek için bayilere gitmeyi tercih ediyor.

Wieser, tüketicilerin genellikle satın almadan önce “bir arabaya binmek” istediğini belirterek, “Otomobiller tipik olarak yıllar içinde oluşan marka tercihlerine göre satılıyor” dedi.

Otomobil üreticileri, sanal galeri ziyaretlerini artırmak için dijital medya ve performans pazarlamasına harcama yaparak salgın sırasında bayi kapanışlarına adapte olmaya çalıştı.

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...