artwork

Grey kapsayıcılık için harekete geçti

6 sene önce

0

Artık Grey’in yaratıcı ekiplerine gelen brief’lerde cevap verilmesi gereken bir soru daha yer alacak: Ortaya çıkarılan fikrin daha kapsayıcı olmasını nasıl sağlayabiliriz? Bu sayede Grey kapsayıcılık kavramını tüm yaratıcı süreçlerine entegre edecek.

Grey kapsayıcılık hamlesi için 3% Movement ile iş birliği yaptı.

Kapsayıcılık konusu WPP’nin çalışmalarına “insanların tamamına saygı” standardını getiren yeni programı “The Progress Brief” kapsamında hayata geçiriliyor. 3% Movement ile çalışan Grey yaratıcı brief’lerine kapsayıcılığı da dahil eden yeni bir dil üzerine çalışıyor.

Evet veya hayır değil, “nasıl?”

Reklam ve pazarlama sektöründe kapsayıcılığın yerleşmesi için çalışan 3% Movement’ın kurucusu Kat Gordon, “Grey ekibiyle birlikte çalıştım ancak kullanılan dilin net ve açık uçlu olması konusunda kendileri harekete geçtiler. Eğer soru sadece evet veya hayır cevabı gerektirseydi süreç aceleye gelebilirdi ancak Grey ‘nasıl’ sorusuyla tartışmaya zemin hazırladı” açıklamasını yapıyor.

Grey Worldwide CCO’su John Patroulis, brief’lere eklenen bu soru sayesinde hem Grey ekiplerinin hem de yaratıcı sürece katkı sağlayan müşterilerin kapsayıcılık kavramını fikrin ortaya çıkış aşamasında ele alacağını belirtiyor. Bu sayede ortaya çıkan işin dünyayı ve tüketicileri daha iyi temsil etmesi bekleniyor.

Diğer ajanslar da benimseyebilir

Yeni brief stilinin tüm iş süreçlerini ve müşteri tartışmalarını etkileyeceğini söyleyen Patroulis, diğer ajansların da bu yaklaşımı benimseyebileceğini ve kendi karakterlerine göre uyarlayabileceğini ekliyor.

Gordon, çoğu zaman markaların ve ajansların bir noktayı gözden kaçırdıkları için tepki gördüklerini, bu nedenle kendisine “Neden fikrin doğuş aşamasında kontrol sağlayan bir mekanizma yok?” sorusunu sorduğunu anlatıyor. Ancak ortaya koyulan bu mekanizmanın da zorlayıcı olmadığını, sadece çok yönlü bir bakış açısı kazandırmak, gidilmemiş yönleri keşfetmek, zengin ve kültürel olarak kapsayıcı içerikler çıkarmak için bir davet niteliğinde olduğunu söylüyor.

Grey kapsayıcılık kavramını tüm fikir süreçlerine entegre etmişken Gordon, diğer ajansların da bu yaklaşımı benimsemelerini umduğunu, “Bu küçük bir adım ama geniş kitlelere ulaşan bir etki gösterebilir” sözleriyle anlatıyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...

Tinder’dan “dövme salonu”

Tinder “çift” dövmelerini silmeye davet ediyor...