artwork

Greenpeace özel jet yasağı çağrısında bulundu

2 hafta önce

0

Dünya Ekonomik Forumu ile aynı zamana denk gelecek şekilde başlatılan kampanya, özel jet emisyonları yaratan zengin ve güçlülere sesleniyor

Greenpeace, TBWA\Paris tarafından hayır amaçlı oluşturulan son kampanyasında; zengin ve güçlüler, lobiciler ve işletme sahipleri tarafından özel jetlerin kullanılmasını kınıyor.

Pazartesi günü (16.01.2023) başlatılan kampanya, Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin lüks kayak kenti Davos’a özel jetlerle seyahat edenlere “Aynı gezegende yaşıyoruz ancak aynı dünyada değiliz” ifadesiyle çağrı yapıyor. Bu hafta başlayan konferans, dünyanın zengin, ünlü ve güçlülerini çekmesiyle biliniyor.
Havadaki jetleri derin denizle yan yana koyan görüntüler, sürdürülebilirlik hakkındaki söylemlerle gerçeklik arasındaki kopukluğu göstermeyi amaçlarken diğer görseller yangınlar, mercan resiflerinin yok olması ve gıda krizleri gibi çeşitli ciddi ekolojik problemleri temsil ediyor.
Bir basın bültenine göre kampanyada Greenpeace, özel jetleri “gezegendeki en kirletici ve en emsali olmayan ulaşım şekli” olarak nitelendirip, “trenlerden 50 kat daha fazla kirletici CO2 emisyonuna neden oluyor” diyerek AB’de özel jetlerin yasaklanması çağrısında bulunuyor.
Greenpeace International’ın gerçekleştirdiği analiz sonucunda; 2022 Dünya Ekonomik Forumu (WEF) haftasında 1.040 özel jetin, İsviçre’nin dağlık tatil yeri Davos’a hizmet veren havalimanlarına girip çıkarak, özel jetlerden ortalama bir haftadan dört kat daha fazla CO2 emisyonu ürettiği ortaya çıkmıştı. Kampanya da bu bulgudan sonra geldi.
Veriler ayrıca 2018’de tüm uçuş emisyonlarının yarısına dünya nüfusunun yalnızca %1’inin neden olduğunu, dünya nüfusunun %80’inin ise hiç uçmadığını gösteriyor. Buna rağmen herkes iklime zarar veren uçuş emisyonlarının sonuçlarına katlanıyor.
Dünya Ekonomik Forumu öncesinde başlayan kampanya, konferansın sonuna kadar Greenpeace’in sosyal medya kanallarında yayınlanacak.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Avon içindeki gücü açığa çıkaran kadınları kutluyor

Her kadın, yeteneği olan şeyi keşfedecek ve bunu eyleme dökecek...

Kadın, bedeni üzerindeki tek söz sahibidir

1970 yılından bu yana kadın haklarına yönelik tutum pek de...

KFC, ikonik ‘kova’larından pota yaptı

KFC, Kanada’da ikonik kovalarını basketbol potalarına dönüştürdüğü soğuk iklime uygun...