artwork

Greenpeace ormansızlaşmada Tesco’yu hedef alıyor

1 sene önce

0

Greenpeace filmi, ormansızlaşmanın ‘yakıcı sırrı’ olarak Tesco‘nun etini işaret ediyor. Tesco, ormanlık arazileri yok etmeyi durdurma taahhüdünü yeniden ortaya koyuyor.
Greenpeace, süpermarket devi Tesco’yu Amazon ve Brezilya genelinde ormansızlaşma ve kasten yangın çıkarmada suç ortaklığı yapmakla suçladı. Buna cevaben süpermarket, “yapılacak daha çok şey” olduğunu kabul ederken, ormanların yok edilmesiyle mücadele taahhüdünü yineledi.

Çevresel duyarlılığa sahip Greenpeace grubu, Chicken Fruit Studio ile ortaklaşa çekilen ve müziği Reeder tarafından bestelenen ve kaydedilen “Tesco’s burning secret” filmi ile iddiaları ortaya döktü.

Tesco’nun alevlerle çevrili genel merkezinin görüntüsü ile başlayan film, izleyiciyi Tesco mağazasının önünden Brezilya’nın orman örtüsüne dek yolculuğa çıkarıyor. Greenpeace UK, süpermarket zincirinin ormansızlaşma hedeflerine ulaştığını sürdürürken, etinin ormansızlaşmadan arınmış olmadığını belirtti.

Tesco, Amazon’da ormansızlaşma iddialarıyla karşı karşıya kalan JBS’e ait Moy Park tedarikçilerinden İngiliz tavuk ve domuz eti satın alıyor. Diğer Moy Park müşterileri arasında Marks & Spencer ve Sainsbury’s ile fast-food zincirleri Burger King, KFC, McDonald’s, Nando’s ve Pizza Hut yer alıyor.

Greenpeace, Tesco’nun İngiltere’deki en büyük süpermarket olması ve bu nedenle diğerlerine kıyasla en fazla et satması sebebiyle hedefine aldığını söyledi.

The World Wildlife Fund for Nature (WWF), Amazon gibi yerlerde habitatların yok edilmesinin doğada verilen kaybın önde gelen nedenlerinden biri olduğu ve tahrip edilen ormanların normalde depolayacakları karbonu serbest bırakması sebebiyle iklim değişikliğine yol açtığı konusunda uyarıyor.

Haziran ayında Greenpeace İngiltere aktivistleri, Tesco’nun yıllık genel toplantısında protesto gösterileri düzenledi ve ellerinde “Orman suçu” yazan dev panolar tutarak şirkete Moy Park’ı tedarikçi olarak kullanmayı bırakmaları çağrısında bulundu.

Bir Tesco sözcüsü, Campaign’e şöyle demeç verdi: “Ürünler için orman arazilerinin ağaçsızlaştırılması durdurulmalı – daha fazla ormansızlaşmayı önlemek için üzerimize düşeni tam olarak yapmaya kararlıyız. Kendi doğrudan soya kaynağımız için 2020 endüstri çapında sertifikalı ‘sıfır net ormansızlaştırma’ hedefimize bir yıl erken ulaştık.

Yapacak daha çok şey olduğunu kabul ederek, yalnızca İngiltere soyamızı doğrulanmış sıfır ormansızlaştırma bölgelerinden tedarik etmek için ek bir 2025 hedefi belirledik. Tedarikçilerimiz sıfır ormansızlaştırma standartlarımızı karşılıyor ve biz de 2025 hedefimize ulaşmak için onlarla birlikte çalışıyoruz.” dedi

Greenpeace İngiltere Kıdemli Orman Kampanyacısı Elena Polisano yanıt olarak şunları söyledi: “Tesco 2025 yılına kadar soyayı “sadece ormansızlaşmadan arınmış alanlardan” satın alma planlarından sık sık bahsediyor ancak bu tamamen yeşil alan. Bahsettiği alanlar mevcut bile değil ve onları kurmak için yapılan görüşmeler 2019’da bir sonuca ulaşmadı.

Ayrıca ormanları yok eden JBS’in sahibi olduğu şirketlerle olan sözleşmesini de savunuyor. JBS kısa süre önce tedarik zincirinde ormansızlaşmayı 14 yıl daha kabul edeceğini duyurdu.

İklim krizinin günden güne kötüleşmesi ve Brezilya hükümetinin çevre mevzuatını zayıflatma maksadı sebebiyle, Tesco’nun uygun bir tavır alma zamanı geldi. Orman yok edicilerini derhal bırakmalı ve bundan sonra raflarından satılan endüstriyel et miktarını azaltmalı.”

Senin için
Tümünü göster
iPhone’un çekim kalitesi Hintli film yönetmenini etkiledi

Apple, Hindistan’da yaratılan ilk “iPhone’la çekilen”, 30 dakikalık Bollywood tarzı...

Purina, Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getirdi

Purina’nın heyecanlı kedisi Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getiren proje kapsamında ünlü...

Babanız elektrikli otomobil alırsa…

Kevin Bacon ve kızı, eğlenceli Hyundai Ioniq 6 reklamı için...