artwork

Greenpeace köpek balığı ölümlerine dikkat çekiyor

2 yıl önce

0

Greenpeace, 1975’ten bu yana köpek balığı popülasyonunda %70’lik bir düşüş olduğunu ortaya koyan son raporu Hooked on Sharks’ın bulgularını hayata geçirmek için Köpek Balığı Farkındalık Günü (14 Temmuz) ile aynı zamana denk gelecek bir animasyon filmi hazırladı.

Rapor, bu düşüşün çoğunlukla Kuzey Atlantik’teki köpek balığı yetiştirme alanlarında sürekli olarak avlanan (İspanya ve Portekiz’den gelen) AB balıkçılarından kaynaklandığını iddia ediyor.

Greenpeace, Kuzey Atlantik parakete balıkçılığının nominal olarak kılıç balığını hedef alırken, köpek balığı ürünlerine yönelik küresel talep artmaya devam ettikçe (küresel endüstri şu anda yıllık 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip), kârlı kalmak için köpek balığı avına da güvenmeye eğilimi olduğunu belirtti.

Spindle Studio ile birlikte çalışan Greenpeace, Red Knuckles ortaklığında “Yalnız Köpek Balığı” adlı hareketli bir animasyon yayınladı. Sofia ve Valeria’nın hikayesi aracılığıyla, kâr amaçlı aşırı avlanmanın köpek balığı türleri ve diğer deniz yaşamı üzerindeki yıkıcı etkileri hakkında kalplere dokunan bir uyarı yapıyor.

Sofia ve Valeria derin okyanusta mutlu bir şekilde yüzerken Thom Yorke’un cover’ı, sürükleyici bir film müziği işlevi görüyor. Ne yazık ki bir olta kancası, daha önce birçok köpek balığının canını almış durumda.

Film şu mesajla bitiyor: “Güçlü bir küresel okyanus anlaşması, köpek balığı türlerini koruyacak ve deniz yaşamını canlandıracak.”

Önümüzdeki ay hükümetler, 2030 yılına kadar tüm gezegendeki okyanusların %30’unu koruma sözü veren “30×30” un temellerini atabilecek bir BM Küresel Okyanus Anlaşması’nı sonuçlandırmak için bir araya gelecekler.

Greenpeace’in Okyanusları Koru kampanyasının iletişim ve katılım başkanı Aakash Naik, “Bu güzel animasyon filmi endüstriyel balıkçılığın dehşetini gözler önüne seriyor.

Bu, açık denizlerde her gün oluyor ve köpek balıkları acı çekiyor. Son 50 yılda, dünya çapında köpek balığı popülasyonları %70 oranında azaldı. Bir şeyler yapılmalı. Köpek balıklarının ve diğer tüm deniz yaşamının yüzyıllarca süren insan sömürüsünden kurtulmasına yardımcı olmak için bu yıl güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması’na ihtiyacımız var.” dedi.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...