artwork

Greenpeace Instagram hikayesinde plastik sorununa dikkat çekiyor

6 yıl önce

0

Artık Kuzey Kutbu’nda bile plastikle karşılaşabiliyoruz. Pek çok canlının evlerini atıklarımızla kirletiyor, istila ediyoruz. Dwarf Planet ve Greenpeace Instagram hikayesinde plastik sorununa dikkat çekiyor. “Hayatı parmağının ucunda” projesi, Instagram hikayelerini endişe verici bir oyuna çeviriyor.

Yapılan araştırmalara göre her yıl deniz ve okyanuslara 12.7 milyon ton plastik atık karışıyor. Plastikleri çöpe atmak ya da geri dönüştürmek ise bu sorunu çözmüyor. Tek kullanımlık plastikler hayatımızda olduğu sürece, atıklarımız okyanuslara karışıp canlı yaşamını tehdit ediyor.

“Hayatı parmağının ucunda” projesinde denizlerin en zeki canlılarından biri olarak bilinen bir yunus, plastik atıklar ile dolu bir denizde karşımıza çıkıyor. Greenpeace bu atıkları toplayarak yunusu özgürlüğüne kavuşturmamızı istiyor. Ancak hikayenin bu noktadan sonrası hüzünlü. Ne kadar toplarsanız toplayın, yunusun içinde bulunduğu okyanus yeni plastik atıklarla kirlenmeye devam ediyor. Birini temizleseniz, yerine bir yenisi geliyor. Projenin verdiği mesaj ise şu şekilde:

“Kullandığın plastikler her ne kadar çöpe atsan da yok olmuyor. Her yıl milyonlarcası denize karışıyor. Toplamak bir çözüm değil. Ama tek kullanımlık plastikten vazgeçerek denizleri temiz tutmak mümkün.”

Ziyaretçiler, tek kullanımlık plastikle mücadele etmek için buraya yönlendiriliyor.

Künye

Reklamveren: Greenpeace Türkiye

Reklamveren Yetkilileri: Barış Bilgen, Ece Ünver, Öyküm Pala

Reklam Ajansı: Dwarf Planet

Yaratıcı Yönetmen: Enes Danış

Yaratıcı Ekip: Erhan Çırak, Ercan Nailoğlu

Müşteri İlişkileri Ekibi: Ceyda Gaye Özbek, Onur Celen

Prodüksiyon Şirketi: Kraken

 

Senin için
Tümünü göster
Castrol ilerlemenin olduğu her yerde

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticisi Castrol, yenilenen marka kimliğinin...