artwork

Greenpeace Antarktika’ya açılan bir portal oluşturdu

2 yıl önce

0

Greenpeace, Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda Antarktika’ya açılan bir portal kurdu. Canlı yayında penguen kolonileri yer alacak.

Dört metre yüksekliğindeki yapı, Antarctic Peninsula’da uzaktaki penguen kolonilerinden canlı yayın yapacak ve ziyaretçilere dünyanın iklim değişikliğine duyarlı bir bölgesini gözlemleme şansı verecek. Portal, 29 Ocak’a kadar her gün sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar canlı yayın yapacak.

Greenpeace International Antarktika’da, ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden bilim adamlarıyla birlikte çalışıyor ve bölgedeki penguen popülasyonlarının azalması üzerine araştırmalar yürütüyor. Greenpeace İngiltere için okyanus kampanyacısı olan Louisa Casson’ın bir Antarktika keşif gezisindeki konuşması, portal aracılığıyla duyuruldu; iklim değişikliğiyle mücadele için acil önlem alınması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta keşif gezisi, önceki zamanlarda rastlananlardan daha güneyde bulunan Gentoo penguenleri kolonisini keşfetti. Şimdiye dek türün başarılı bir şekilde yavruları yetiştirmesi için hava çok soğuktu. Bu, iklim krizinin bu bölgeyi dönüştüren etkisinin bir işaretidir.

Girişim, Greenpeace’in “Okyanusları Koru” kampanyasının bir parçası. Bu, mart ayında BM’de üzerinde anlaşmaya varılabilecek bir Küresel Okyanus Antlaşması aracılığıyla Antarktika ve ötesindeki okyanusların korunması için bir çağrı niteliğinde.

Greenpeace İngiltere Okyanuslar Başkanı Will McCallum: “Pandemi sırasında çoğumuz doğadan oldukça kopuk hissettik ancak dünya dönmeye devam ediyor ve Antarktika gibi yerler hızla dönüşüyor. Biz bunu görmezden gelemeyiz. Antarktika portalı, bir pencereden bakmak gibi… Uzak ve kırılgan Antarktika’yı doğrudan 8.000 mil uzaktaki hareketli bir şehrin kalbine taşıyoruz.

Bu yerleri doğa belgesellerinde görüyoruz ve başka bir dünya gibi görünüyorlar ama değiller; onlar bizim dünyamız. Antarktika’da olanlar hepimizi etkiliyor. Umarım insanlar önce Antarktika’da hayatın devam ettiğini görebilir.” dedi.

Greenpeace UK bu projede Event Engineering ile çalıştı.