artwork

Greenpeace aktivistlerinden Shell’e protesto

1 yıl önce

0

Greenpeace aktivistleri Shell’in Atlantik Okyanusu’nda anlaşmalı olduğu bir gemiye çıkarak eylem yaptı

Greenpeace, Shell’e ve şirketin Kuzey Denizi operasyonlarına katılmak üzere nakledilen bir FPSO birimini işgal etmeye devam etmek de dahil olmak üzere şirketin açık deniz petrol sondajına karşı protestolarını artırmaya devam ediyor.

Shell birimini taşıyan ve şu anda Kuzey Denizi’nde demirli olan yük gemisine protestocular binerek eylem yaptı.

Greenpeace, birimin Kuzey Denizi’ndeki Penguins sahasındaki sekiz yeni kuyunun kilidini açmak için kullanılacak önemli bir petrol ve gaz ekipmanı olacağını söyledi.

Boskalis, gemiye çıktıktan sonra Denizcilik İdaresine durumu izlediklerini ve nasıl ilerleyecekleri konusunda Shell ile yakın temas halinde olduklarını söyledi. O zamandan beri White Marlin , 8 Şubat’ta varacağı varış noktası olan Norveç’in Havgesund kentini göstererek kuzeye doğru yelken açmaya devam etti.

Shell, protestoya bir son vermek için Birleşik Krallık’taki Yüksek Mahkeme’ye gitmişti.

Mahkemeden, FPSO’yu işgal eden dört aktivistin, güvenli bir şekilde karaya çıkmak için  White Marlin’in kaptanıyla bir plan üzerinde anlaşmaya çalışacaklarını şart koşan bir karar çıktı.

Greenpeace’e yardım eden iki gemi, İngiltere bandıralı Sea Beaver ve Greenpeace tarafından işletilen Hollanda bandıralı Arctic Sunrise , küçük tekneleriyle birlikte  White Marlin çevresindeki 500 metrelik yasak bölgenin dışında kalmaları emredildi .

Altı protestocu, “Sondajı Durdurun” yazılı pankartlarını sergileyerek FPSO’yu işgal etmeye devam ediyor.  White Marlin’de altı aktivist, iletişim ekipmanlarına güç sağlamak için kullandıkları küçük bir rüzgar türbini kurdular. Siteden güncellemeler ve videolar gönderiyorlar.