artwork

Görünürlük üzerine

9 yıl önce

0

Nasıl görülmeyecek bir açıkhava reklam yerini satın almıyorsanız görünür olmayan internet reklam alanlarını da satın almamanız gerek.

Bazen, iletişim sektöründe hepimizin miyop olduğunu düşünüyorum. Dünya durmadan değişiyor ancak biz o kadar çok kendimize odaklıyız ki, günlük iş hayatımızda o kadar yoğunuz ve işlere o kadar çok gömülmüşüz ki kimi zaman büyük, uzun vadeli resmi göremiyoruz.

Görünürlük tartışmaları revaçta

Sonuç olarak bir Pazar günü, hala ve ısrarla bir gazete keyfi yapmak isteyen (kendileri bile ne olur artık bizi almayın deseler bile) biz 30 yaş üstü okuyan kesim, elindeki sayfa yığınının çoğunun emlak ilanlarıyla kaplı olduğu, sonuç olarak da 10 dakikada hızlıca elden fırlatılan gazetelere maruz bırakılmış.

Mecraların geri dönüşü takip ediliyor mu?

Görünürlük örneğiyle bu durumu açıklayalım. Geçtiğimiz 2 ay boyunca görünürlük küresel tartışmaların odağında yer aldı. Google, web banner’larının %50’sinin insanlar tarafından görülmediğini (görülebilir olmadığını) açıkladı ve Adobe, görülebilir olmamanın medya planında ölçüm açısından yararlı olabileceğini öne sürdü.

Maliyetli bir yöntem ama…

Bir medya şirketi olarak UM,  Şubat 2015’ten itibaren müşterilerine sadece görüntülenebilir öğe seçenekleri sunmaya başlıyor. Bu seçeneğin daha maliyetli olduğu doğru; tedarik sürecinin ve maliyetlerin sözleşmelerdeki belirleyici faktörler olduğu da düşünülürse bazı müşterilerin bu seçeneği tercih etmeyeceğine eminim. Bu nedenle CPM açısından düşünüldüğünde, bu temel performans göstergesi üzerinden iş yapmayacağız. Ancak bizim işimiz temel performans göstergeleriyle değil. Bizim işimiz, medya üzerinden (farkındalık yaratarak, ürün lansmanlarıyla, katılım sağlayarak, sadakati ya da satışları artırarak) müşterilerimizin sorunlarına çözüm bulmak ve temel performans göstergeleri de bunu başarıp başarmadığımızı ölçmekte kullanılan bir araç.

Size çok iyi bir fiyatla dış mekan reklam yerleştirme hizmeti sunduğumu düşünün. Ancak bu dış mekanın şöyle bir farkı var; bu mekan benim garajımda ve de (reklamı yerleştireceğim için) benden ve muhtemelen (beni bilgilendireceğiniz için) sizden başkası bu reklamı görmeyecek.

Bu hizmeti satın alır mıydınız?

– Hayır.

O zaman, neden internetteki görüntülenmeyen reklam öğelerini satın alasınız ki?

İnternet ortamı görünür kılınmalı

Medya sektörü olarak hepimiz, müşterilerimizin yararına yapılan çalışmalarda rol alıyoruz. Yayıncılar, rakiplerimiz, müşterilerimiz, müşterimiz olmayan kuruluşlar; sizden ricam Türk internet ortamını daha görüntülenebilir kılmanız, müşterilerin sonuca ulaşabilmesi ve insanların izleyebileceği, katılabileceği içerikler yaratan yayıncıların daha fazla kazanç elde edebilmesi.

Hepimiz mantıklı bir adım atarak daha iyi görmeye başlayabiliriz!

 

George Saliaris-Fasseas

UM İstanbul & IPG MediaBrands Güney Batı Avrupa Başkanı

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2015 sayısında yayınlanmıştır.