Site icon Campaign Türkiye

Google’dan 2023 yılının arama trendleri ve 25. yılı

Bu yıl çeyrek asırlık varlığı ile 25 yaşına giren ve arama motoru deneyimi ile topluma ayna tutan Google, eylül ayından bu yana çeşitli içerikleri ile nasıl evrildiğini anlatıyor. 2023’e veda edeceğimiz bu son günlerde Google, hem bu yılın son arananlarını ile hem de 25 yıllık zaman kapsülü niteliğindeki video içeriği ile duygusal anlara şahit kıldı.

Google’ın “Aramalarla 25 Yıl : En Çok Arananlar” isimli bu videosu, çeyrek yüzyılın en önemli tarihi ve kültürel anları ile bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Neil Armstrong’un Ay’a yolculuğu ile başlayan video, birçok önemli ve farklı ilgi alanları ile dikkatleri üzerine çekiyor. BTS ve Taylor Swift gibi müzik sektörünün,  Cristiano Ronaldo ve Virat Kohli’nin üstün spor başarılarının ve kültürel ikonlar olan Pokémon ve Harry Potter gibi isimler film şeridi gibi gözümüzün önünden geçiyor.

Aynı zamanda önemli toplumsal hareketlerde bu video da yer alıyor. Nükleer füzyon ve Buz Kovası Mücadelesi gibi toplumsal hareketler, evlilik eşitliği ve Tina Turner, Bono ve Malala Yousafzai gibi değişimin sesleri gibi konulara da değiniliyor. Video, ABD’li tenis oyuncusu Coco Gauff’un ABD Açık zaferiyle sona eriyor. Bu anlamlı final ile azmin ve zaferin, başarının gelecek nesillere aktarılması hikayeleştiriliyor.

https://trends.google.com/trends/yis/2023/GLOBAL/  Bu bağlantı ile Google’nın “Arama Trendlerine” yönlendiriliyorsunuz. Global’ın üstünü tıklayarak ülke seçimi yapabiliyor ve böylece yerel arama trendlerini görebiliyorsunuz.

2023 Google’da Küresel Çapta En Çok Arananlardan Biri “Turkey Earthquake”

Bu yılki deprem aratmalarında Türkiye’nin depremin üstünden bir yıl geçmiş olmasına rağmen hala merak edilen ve aratılan konular arasında yer aldığını görüyoruz. Olası başka depremler için de hazırlıklı olmak ve bu konunun örnek teşkil etmesini belirtmek gerek.

25. Yıl Şerefine Play Ground

Google’ın 25. yıl şerefine hazırlığı Play Ground isimli oyunda, son 25 yılın en çok aranan kişi, yer ve anlarını içeriyor.

Exit mobile version