Google’un eski yöneticisinden “öz geçmiş” hazırlayan adaylara 5 ipucu

20.000’den fazla öz geçmişi tekrar tekrar inceleyen eski bir Google yöneticisi, adaylara yaptıkları 5 hata konusunda uyardı.

Yaşamınız boyunca, farklı işverenlere birçok öz geçmiş gönderebilirsiniz. Google’daki insan kaynaklarının eski yöneticilerilerinden ve Humu’nun CEO’su Laszlo Bock, iş arama süreçlerini gerçekten iyi bilen ve kariyeri boyunca pek çok öz geçmişle karşılaşmış bir uzman. Bock, bu deneyimlerini iyi bir öz geçmişin nasıl olması gerektiği konusunda tüyolar vererek değerlendiriyor.

Bock, Google’da geçirdiği 15 yıllık sürede 20.000’den fazla özgeçmişi kişisel olarak inceledi. Bazılarının parlak olduğunu gördüğünü söylese de, birçok insanda benzer hatalar gördüğünü ve bunun da genellikle iyi adayların harika bir pozisyon alma şanslarını yok ettiğini anlatıyor. Öz geçmiş hazırlarken Bock’a göre, kaçınılması gereken beş büyük hata var:

1. Dağınıklık

Dağınık ve okunaksız bir öz geçmiş, sizi hiçbir yere götürmez. Öz geçmişinizin temiz ve düzenli olmasına gayret edin; sütunları hizalayın ve tutarlı boşluklar bırakın. Adınızın ve iletişim bilgilerinizin yalnızca ilk sayfada değil, her sayfada bulunduğundan emin olun. Özgeçmişinizi e-posta veya metin ile gönderiyorsanız, PDF olarak kaydedin.

2. Gizlilik

Siyasete dikkat edin ve işveren ihtiyaçları ile başvuru sahibi olarak kendi ihtiyaçlarınız arasında bir çatışma oluşturmaktan kaçının. Örneğin, bir danışmanlık firmasından geliyorsanız, muhtemelen müşteri adlarını paylaşmanıza izin verilmiyor olabilir – bu yüzden öz geçmişinizde buna sakın yer vermeyin! Müşterinin adını belirtmemenize rağmen, kimden bahsettiğinize dair güçlü bir ipucu verebilirsiniz. 

3. Yazım hatalarına dikkat!

Öz geçmişinizi birkaç kez gözden geçirin. Arkadaşlarınızın veya iş arkadaşlarınızın da öz geçmişinizi kontrol etmesini sağlayın. Bir CareerBuilder anketine göre, özgeçmişlerin % 58’inde yazım hataları var. Dilbilgisi hatalarına, yanlış hizalamaya ve daha fazlasına karşı dikkatli olun; aksi takdirde bir işe alım uzmanı ayrıntılara dikkat etmediğinizi düşünecektir. Bock, bu konuda şöyle bir ipucu veriyor:  “Öz geçmişinizi aşağıdan yukarıya doğru okuyun; bu, her satıra ayrı ayrı odaklanmanıza yardımcı olur.”

4. Çok uzun tutmayın

Unutmayın, bir öz geçmiş sunmanızın nedeni, patron ile bir mülakat gerçekleştirmek. “Odaya girdiğinizde, öz geçmiş çok önemli değil. En önemli bilgilere öncelik veren etkili bir özgeçmiş hazırlayın. Hayat hikayenizi sonraya saklayın.

5. Yalan söylemeyin

Bir öz geçmişte yalan söyleyebileceğiniz birçok konu var: İş deneyimi, üniversite dereceleri, satış sonuçları… İşe alım sürecinde bir yalan söylediğinizde, keşfedilirse kötü sonuçlarla karşılaşırsınız. Her şeyden önce yalan söylemek etik değildir. Peki etik olmayan bir çalışanı kim ister?
Bock, bu konunun hassasiyetini şu sözlerle anlatıyor: “CEO’lar da dahil olmak üzere herkes tam olarak bu yüzden kovulur.”

Bock son olarak iş arayan adaylar için şöyle bir tavsiyede daha bulunuyor:
İşe alım yöneticileri en iyinin en iyisini arıyor – kendinizi diğer insanların hata yaptığı konularda doğru bilgi ile donatın, inanın bana çok kısa sürede zirveye çıkacaksınız!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.