Site icon Campaign Türkiye

Google sesli reklam satışına başladı

Spotify, Pandora, SoundCloud gibi online müzik yayıncılarının programatik reklam iş birliklerine Google da eklendi. Bugün itibarıyla Google sesli reklam satışına başladı.

Spotify ve SoundCloud sisteme bugün katıldı

Google çarşamba günü programatik reklam platformu DoubleClick ile sesli reklamları desteklemeye başlayacağını duyurdu. Artık reklam satın alımlarında DoubleClick kullanan markalar Spotify, Pandora, SoundCloud gibi online müzik platformlarında sesli reklam envanterine erişebilecekler.

Google sesli reklam satın alımlarını Spotify, SoundCloud ve TuneIn’de destekliyor.

Bugün itibarıyla Spotify, TuneIn ve SoundCloud DoubleClick kullanımına başladı ve yapılan duyuruya göre Pandora da çok yakında sisteme dahil olacak.

Büyüme devam ediyor

Medya sektöründe nispeten küçük bir paya sahip olsa da online müzik platformları sürdürülebilir iş modelleri kurmak için reklamdan yararlanıyor. 2017’de sesli reklamlar ABD’de 1.6 milyar $ gelir sağladı ve bir önceki yıla göre %39 büyüdü. Bu rakam 88 milyar dolarlık dijital reklam pazarında küçük bir yere sahip olsa da DoubleClick Ürün Müdürü Jean-Claude Homewood, sesli reklamın büyümesini sürdüreceğini, markaların da doğru mesajı doğru hedef kitleye iletmek için bu mecrayı kullanacağını belirtti.

Spotify ve Pandora hâlihazırda kendi platformları üzerinden ve diğer programatik network’lerden reklam satışı yapıyor ancak Google anlaşmasıyla işlerini büyütmeyi planlıyorlar. 2018’in ilk çeyreğinde Spotify programatik reklam satışlarından 115 milyon dolar gelir elde ederken, Pandora’nın reklam satışları 215 milyon dolara ulaştı.

Exit mobile version