artwork

Google reklamverenler için daha cazip bir araç sunuyor

11 ay önce

0

Google Marketing Live etkinliğinde arama motoru ve reklam devi Google, sohbet tabanlı arama ağı reklam araçlarını geliştirmek için AI ile nasıl deneyler yaptığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Meta’nın reklam araç setine dahil edilecek, AI’ın devrede olduğu yeni metin ve resim düzenleme araçlarını açıklamasından kısa bir süre sonra Google, pazarlamacılar için kendi AI araçlarının önizlemesini hazırladı.

Google Marketing Live etkinliğinde şirket, AI’daki yeni ilerlemelerin yakın gelecekte pazarlamacılar için nasıl öncelikli hale geleceğini özetledi. Duyurular, Google’ın Reklamlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jerry Dischler tarafından yazılan bir blog gönderisinde toparlandı.

Yapay zeka özellikli yeni arama ağı reklamları

Üretken yapay zekanın Google aramaya geldiğini duyuran şirket, arama ağı reklamcılığının da Search Generative Experience (SGE) ile nasıl gelişeceğini anlattı. Dischler, Google’ın yapay zeka destekli anlık görüntü ve konuşma modlarını kullanarak arama ve alışveriş reklamları üzerinde denemeler yaptığını ve SGE’ye özgü yeni formatları deneyeceğini söylüyor.

“Örneğin; bir kullanıcı ‘Maui’de yapılacak açık hava etkinlikleri’ için arama yapıyorsa, bunu ‘çocuklar için etkinlikler’ ve ‘sörf’ ile ilgili sorular soracak şekilde daraltırsa, çocuklar için sörf derslerini tanıtan bir seyahat markası için tamamen özelleştirilmiş bir reklam görebilir.” diyor Dischler.

Google, pazarlamacıların web sitelerinden tercih ettikleri bir açılış sayfası eklemelerine ve ardından Google AI’ın sayfayı özetlemesine, uygun ve etkili anahtar kelimeleri, başlıkları, açıklamaları, görselleri ve kampanyalar için diğer unsurları oluşturmasına olanak tanıyan Google Ads’de yeni doğal dil özelliğini kullanıma sunuyor. Açılış sayfalarından ve mevcut reklamlardan alınan içerik kullanılarak arama ağı reklamları için otomatik olarak oluşturulan varlıklar (ACA), bir sorgunun bağlamına bağlı olarak arama ağı reklamlarını daha etkili bir şekilde oluşturmak ve uyarlamak için üretken AI ile geliştirilecek.

“Örneğin; ‘kuru, hassas ciltler için cilt bakımı’ aramasıyla AI, açılış sayfanızdaki içeriği ve mevcut reklamları kullanarak sorguyla daha da uyumlu yeni bir başlık oluşturmak için kullanabilir. ‘Kuru, Hassas Cildinizi Rahatlatın’ gibi… Bu, markanıza sadık kalırken reklam uygunluk düzeyini artırmanıza yardımcı olur.” diyor Dischler.

Maksimum Performansı Artırma

Son olarak Google, özel varlıklar oluşturmayı ve ölçeklendirmeyi kolaylaştırmak için hedef odaklı kampanya teklifi olan Performance Max’a üretici yapay zekayı ekleyecek. Google AI, yalnızca bir web sitesinden kampanyaları metin ve diğer unsurlarla doldurarak yeni oluşturulmuş görseller önerecek. Aynı özellik Google Ads’de de kullanılabilecektir.


Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia