artwork

Google Haritalar’a yeni rakip geliyor

1 ay önce

0

Meta, Amazon Web Services (AWS), Microsoft ve harita şirketi TomTom, Google Haritalar’a rakip olmak için yeni bir çalışma başlattı.

Dünyanın en popüler harita uygulamalarından biri olan Google Haritalar, özellikle sürücüler tarafından navigasyon amaçlı sık sık tercih ediliyor. Meta, Amazon Web Services (AWS), Microsoft ve harita şirketi TomTom, Google Haritalar’a karşı güçlerini birleştirdi.

Kısa süre önce başlatılan Overture Maps Foundation, üyelerin katkıda bulunabileceği, şirketler ve uygulamalar arasında kullanabileceği açık veritabanlarıyla yeni harita ürünlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, şehir planlama departmanlarından ve OpenStreetMap gibi açık kaynaklı projelerden halihazırda var olan açık verileri de kullanacak.

Şu anda girişimi yürüten sadece 4 şirket olsa da, vakıf diğer işletmeleri ve toplulukları da katılmaya davet etmeyi planlıyor.

Google Haritalar’a rakip

Bu şirketlerin, The Linux Foundation ile ortaklaşa bir projeye imza attığı ve Google’ın harita dünyasında sahip olduğu hakimiyete meydan okuyabilecek yeni bir haritalama girişimi başlattığı bildirildi.

Şu anda bu girişimi yürüten yalnızca dört şirket olsa da kuruluş, diğer işletmeleri ve toplulukları da projeye katılmaya davet ediyor.

İlk veri setlerinin 2023’ün ilk yarısında yayınlanması planlanıyor. Ancak bunlar, bina ve yol detayları gibi sınırlı temel bilgileri içerecek ve uygulama zamanla gelişerek Google Haritalar’ın karşısına çıkacak.

Senin için
Tümünü göster
Disney ve Visa iş birliği yapıyor

Disney’in Visa ile iş birliği, kart sahiplerini Disney’in büyüsüne katılmaya...

Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...