Google babaanne ve dedeleri tahtından etti

Yeni yapılan bir araştırma dedeler ve babaannelerin yerini internetin aldığını, bunun nedeninin de çocukların daha fazla internet kullanması sonucu sorularının cevaplarını ailelerinin tavsiyelerinde değil de online dünyada aradığını ortaya koydu. 1.500 büyükanne ve büyükbabanın dahil olduğu araştırma çocukların basit soruları cevaplamak için internet kullandığını söylüyor.

Yaşlı jenerasyonun yerini Google, Wikipedia ve YouTube aldı. Dört büyükanne ve büyükbabadan birinden bile azı çamaşır yıkama, aile yemeği hazırlama, düğme dikme gibi ev işlerinde torunlarının kendilerinden tavsiye aldığını söyledi.

 

Araştırmaya dahil olanlardan sadece üçte biri torunlarından “Senin gençliğinde nasıldı?” sorusunu duyuyor. Yüzde 96’sı da kendileri küçükken daha fazla soru sorduğunu belirtiyor.

Büyükbabalar ve büyükannelerin üçte ikisi modern aile hayatında geleneksel rollerinin her geçen gün önem kaybettiğini söylüyor. Onlar, çocukların burunlarını laptoplara, tabletlere ve akıllı telefonlara gömdüklerinin ve internetten tavsiye almanın daha kolay olduğuna inandıklarının farkında.

Bir önceki büyükanne ve büyükbaba jenerasyonu bu durumu yaşamadı çünkü internet henüz çocukluğunu yaşıyordu. Medya takip firması Ofcom’un geçen yıl yaptığı araştırmada ise üç ve dört yaşındaki çocukların teknolojik okur-yazarlığının yetersiz olduğunu ortaya koymuştu. Demek ki çok kısa sürede çok fazla şey değişti.

Kaynak: Telegraph

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.