artwork

Google Asistan ile 42 dilde sesli makale okunabiliyor

3 sene önce

0

Bazı kişiler için artık kitap okuma eylemi “sesli kitap” formuna dönüştü. Bu sayede okuma planına sadık kalmak daha kolay ve eğlenceli olabiliyor. Sesli kitapların yanında, sesli makaleler de ön plana çıkmaya başladı.  Android de bu konuda Google Asistan aracılığıyla sesli makale deneyimi için oldukça donanımlı.

Chrome’u veya başka bir Chromium tabanlı tarayıcıyı kullanarak yüksek sesle okumak istediğiniz bir makaleyi veya web sitesini açarak “Hey, Google, Oku” diyerek bu deneyime girişebilirsiniz.

Google Asistan makaleyi hemen yeni bir pencerede açacak ve yüksek sesle okuyacaktır.

Bu özelliği açmak ve kullanmak kolaydır, ancak diğer kontrolleri de ele alacağız. “Oku” komutu, web sayfasını altta oynat / duraklat, geri sar ve ileri atla düğmelerini içeren bir oynatma kontrol çubuğuna sahip ayrı bir kısımda karşımıza çıkar. Ayrıca okuma hızını 0,5x’ten 3x’ e değiştirmek için dokunabileceğiniz bir “Hız” düğmesi de vardır.

Google Asistan okuma boyuna sayfaları otomatik olarak kendi kendine kaydırır, ancak ileri / geri atla düğmelerini kullanmak veya  medya zaman çizelgesine dokunmak bizlere kalıyor.

Birkaç ayarı daha yapmak için sağ üstteki üç noktalı menü simgesine dokunun. En değerli ikisi “Yüksek sesle oku” ve “Çeviri” seçenekleridir. “Yüksek sesle oku”, Google Asistan’ın Read It için kullandığı sesi değiştirmenizi sağlarken, çeviri özelliği 42 dilden otomatik olarak (ve ikna edici) çeviri yapmak için Google Çeviri’yi kullanır.

Bu deneyimlerle Google Asistan’ın verimli olarak çalıştığını söylemek mümkün. Her şey mükemmel olmasa da bu yeni dönemin başlangıcı olarak Google Asistan’ın bu deneyimini başarılı kabul edebiliriz.

Senin için
Tümünü göster
EssenceMediacom yeni dönem ajansı olarak lanse edildi

GroupM’in en yeni ajansı, yeni fırsatlar yaratacak ve gerçek entegre...

Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’ın paylaşılan dördüncü çeyrek sonuçlarına...

Tinder 500 dolarlık abonelik sistemini test ediyor

Online flört uygulaması Tinder’ın, ayda 500 dolar olacak bir abonelik...