artwork

Good Cup sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

7 ay önce

0

Katlanabilir kahve bardağı, plastik kapak gereksinimini yok ediyor

Plastik kahve bardak kapakları yıllardır her yerde bulunabiliyor ancak bazı ülkeler tek kullanımlık plastiği, kademeli olarak ortadan kaldırmaya başladı. Yeni taşınabilir bardak tasarımı, ayrı bir kapak gereksinimini ortadan kaldırıyor: Geri dönüştürülebilir, biyolojik olarak tamamen bozunabilen kağıt bardak, dökülmeyi önlemek için kendi içine doğru katlanıyor.

Good Cup olarak adlandırılan patentli bardağın çıkışı yıllar aldı. Hong Kong merkezli sürdürülebilir ambalaj şirketi SelectPlanetA Kurucu Ortağı ve Tasarımcı Cyril Drouet: “Kağıdı ve katlama biçimini titizlikle oluşturmak yaklaşık üç yılımı aldı ve yaklaşık 1.000 el yapımı numune harcandı.” diyor.
Deneyimli bir ambalaj tasarımcısı olan Drouet de yeniden kullanılabilir bir kahve bardağı kullanıyor ancak tek kullanımlık kahve bardaklarının yakın zamanda ortadan kalkmasının pek olası olmadığının da farkında ve boş zamanlarında bu konuya eğiliyor.

Biraz minyatür bir paket servis kutusu gibi görünen tasarımın hafif kavisli üst kısmı, birbirine kilitlenen kanatlara sahip. Kavis, güvenli bir şekilde içeceğin dışarı taşmamasına yardımcı oluyor, yanlışlıkla açılmıyor. İçeceğinize krema veya şeker eklemek için tekrar açmak isterseniz, kilidi açmak için kapağın üst kısmına bastırmanız yeterli.

Drouet, baristaların genellikle kısa süre içinde alıştığını söylese de, kullanmayı öğrenmek biraz zaman alıyor. Japonya’da, bardaklar yakın zamanda müşterilerin kendi kahvelerini doldurduğu bir marketler zinciri olan Family Mart‘ta piyasaya sürüldü. Orada, tasarımcılar hala kimsenin kafasının karıştırmamak için talimatları koyuyor (örneğin; her adımda nereye basmanız gerektiğini göstermek için parmak izi işaretleri eklemek gibi). Ekip ayrıca kupanın tasarımını değiştirmeye devam ediyor.

Çoğu kağıt bardak plastik bir kapağa sahiptir ancak Good Cup, biyolojik olarak parçalanabilir olduğu onaylanan BioPBS adı verilen biyo-bazlı bir malzeme kullanıyor. Bardağın geri dönüştürülebilir olduğu da onaylandı ve yerel geri dönüşüm tesisleri bunu kabul ederse, Drouet bunun en iyi seçenek olduğunu öne sürüyor.

Toprakta çözünebilen kapak, bardakları standart seçenekten daha pahalı hale getirse de nakliye maliyetlerinden tasarruf sağlıyor çünkü bardaklar düz olarak paketlenebilir ve kapaksız olarak tek bir kutuya daha fazlası koyulabilir. Tabii ki farkı kapatmak için yeterli değil.

Start-up, daha büyük perakendecilerle görüşmelerini sürdürüyor.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Fast Company