artwork

Gonca Karakaş: “Özel günleri etkin değerlendirebilmek için kimlikleri iyi anlamak lazım”

5 sene önce

0

Tühid Yönetim Kurulu Başkanı ve Effect PR Ajans Başkanı Gonca Karakaş, markaların özel gün iletişimleri konusunda sorduğumuz soruları yanıtladı.

İnsanların kurum/kuruluş ve markalar hakkında oluşturdukları olumlu ya da olumsuz değer yargılarını ifade eden itibar yönetimi, hiç şüphesiz insanlarla duygusal bir bağ kurma işidir. Özellikle insanların mesaj bombardımanına tutulduğu günümüz iletişim dünyasında markalar, bu bağı ancak özgün ve süreklilik arz eden ısrarlı bir iletişim diliyle yakalama şansı elde edebiliyor. Özel günler ise markalara, insanlarla bu bağı güçlendirmenin iyi bir aracı olması bakımından değerli bir fırsat sunuyor. Tabii markaların bu fırsatı etkin değerlendirebilmeleri için öncelikle kimliğini iyi anlamış ve buna uygun iletişim dilini yakalamış olması lazım. Bunun için de üzerinde düşünülmüş iletişim stratejisinin olması ve buna uygun hareket edilmesi çok önemli. Özellikle ülkelerin ulusal, dini bayramları, önemli tarihsel günleri ve olayları üzerinden yapılacak iletişim etkinliği, reklam veya kampanyaların özgünlüğü, yaratıcılığı, duygusal tonu kadar marka ile uyumu da çok önemli. Bu noktada birçok markanın çeşitli iletişim çalışmaları gerçekleştirdiği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Doğtaş Mobilya’nın, “Çanakkale Geçilmez” temalı, özgün, yalın, bir o kadar da derin ve etkili bir reklam filmi ile farklılaşması ve öne çıkması, özel gün iletişiminin son zamanlardaki güzel bir örneğini oluşturdu.

Öte yandan son yıllarda ortaya çıkan ve küresel sistemin geneline yayılan “mutluluk, iyi yaşam” diye tanımlayabileceğimiz özel günler ise markalara satış ve pazarlama anlamında güçlü bir olanak yaratıyor. Bu günlerde de markaların iletişim başarısı için yine kendileriyle uyumlu, samimi ve duygulara da hitap eden iletişim dili yakalamaları gerekiyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster