artwork

Gonca Karakaş: “Basın bülteni iletişiminin kaybolacağını düşünüyorum”

4 sene önce

0

Tühid Yönetim Kurulu Başkanı ve Effect PR Ajans Başkanı Gonca Karakaş, değişen halkla ilişkiler dinamikleri ve PR 2.0 hakkında konuştu.

PR’ın medya ilişkileri ve etkinlik yönetimi olarak algılayan bakış açısı, on yıllarca onca çabaya rağmen direnirken değişen iletişim kanalları, hızla dijitalleşen dünya ve sosyal medyanın inanılmaz penetrasyonu sayesinde son birkaç sene içinde hızla değişti. Doğal olarak bu değişimin çalışma sistemine, iş yapış şekillerine de büyük etkileri oldu. Birkaç gazeteci tanıyarak mesleklerini devam ettiren iletişim danışmanlarının yerini, içerik odaklı, dijital dünyaya hakim, paydaş ilişkilerinde uzmanlaşmış kadrolar almaya başladı.

Değişime uyum sağlayamayan sektör olamaz, sadece uyum sağlayamayan oyuncular zorlanabilir, oyun dışı kalma riskleri olabilir.

10 sene sonraki dinamiklere de kimsenin hakim olması mümkün değil

Ben şahsen bir süre sonra basın bülteni iletişiminin kaybolacağını düşünüyorum. Bülten servis etmek için, içerik danışmanlığı ve her kanala farklı, özgün içerik sağlama vs. dışında halkla ilişkiler şirketlerine ihtiyaç yok aslında. Dijital mecralar, sosyal medya kanalları her firmanın kendi bülten ve duyurularını kendi kanallarından ilgilenen paydaşlarla paylaşmalarını zaten sağlıyor. Stratejik iletişim konusunda kendilerine yeni ufuklar açacak, yeni mecraları onlardan daha yakından ve derinlemesine takip eden, dikey uzmanlıkları (sağlık, teknoloji, otomotiv…) bünyelerinde barındıran halkla ilişkiler şirketlerini tercih etmeleri kaçınılmaz.  PR’ın geleceği, iletişimin geleceğinin bir izdüşümü aslında… Nasıl 10 yıl önce sosyal medyanın toplum genelinde bu denli etkin olacağı tahmin edilemezse 10 sene sonraki dinamiklere de birtakım öngörüler dışında kimsenin hakim olması mümkün değil.  Önemli olan uzman ekiplerle  dinamizmini, gelişimini hiç kaybetmeyen müşterinin her daim bir adım önünde olup doğru yönlendirebilen ekipler kurmak.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 83. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...