artwork

Global Güncellik

3 yıl önce

0

Dijitalleşme ile dönüşen iş hayatlarımızda yaşadığımız en önemli meydan okuma zaman baskısı olarak karşımıza çıkıyor. Daha birkaç yıl önce çokça şaka olarak kullandığımız “iş ne zamana” sorusunun cevabı dün iken pandemi etkisi ile artık henüz düşünmediğimiz projelerimizde bile geç kalmış durumdayız. Sorun artan hedef baskısından öte insan beyninin ve yetkinliklerinin makinelerin hızına karşılık verememesinden kaynaklanıyor. Yapısal problemler ile yıpranmış iş modelleri dijitalleşmeye adapte olmayı, sadece dijital iletişim yapmak ile sınırlı görüyor. Bu duruma aslında iki çözüm var; Biri planlama yetkinliğimizi geliştirmek.

Ne istediğimizi, ne zamana istediğimizi ve stratejimizi doğru oluşturmak. O zaman planlamadan, ultra planlamaya geçmemiz lazım. Yani kas hafızası ile iş yapmaya stratejik planlama aşamasında başlamak. Amerikayı sürekli keşfetmemek, uzun vadeli doğru stratejileri yaratıcı, sürekli ve tutarlı bir şekilde ortaya koymak. Her işe yeni bir strateji oluşturmamak, var olan güçlü kaslarımızın hafızalarına güvenmek, onları tek bir çarpışma için değil tüm savaş süresince kullanmak ana hedefimiz olmalı. Buna ek olarak da her konuda olduğu gibi reklamda güncel kalabilmek, öncelikli meydan okuma olarak karşımıza çıkıyor. Güncel kalabilmek için global gelişimlere ayak uydurabilmek tuhaf bir şekilde fark yaratmak için en belirleyici etken. Global doğrulara sarılmak. Bunlara gerekli gereksiz meydan okumamak.

RVD olarak tam da bu noktada WFA (Dünya Reklamverenler Federasyonu) ile olan çalışmalarımızı daha da yakınlaştırarak reklam sektörüne katkı sağlayamaya yoğunlaşıyoruz. Burada öne çıkan konular ise özellikle cross-media measurement ve reklamda sürdürülebilirlik ile çeşitlilik olarak önümüze çıkıyor. Cross-media measurement üstüne çalışmalar yoğun bir şekilde ülkemizin de gündeminde. Reklam ekonomik büyüme için en önemli etkenlerin başında geliyor. Şeffaf ve doğru ölçümleme, reklamverenin doğru planlama yapması ve doğru geri dönüş alması için en önemli etken olarak karşımızda. Bu konudaki gelişmelerden sektörü bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.

 

Murat Zengin

RVD Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlanmıştır.