artwork

Gizem Keçeci: “Her sene ülkemizden daha da yaratıcı işler çıkıyor.”

5 sene önce

0

Siemens Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Gizem Keçeci, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Bu yılki Cannes Lions nasıl geçti? İzlenimleriniz neler?

Cannes Lions bir hafta boyunca reklam endüstrisinin kalp atışlarını yakından izliyor. Sektör hakkındaki bilgi dağarcığınızı genişletebileceğiniz, kaçırılmayacak bir ortam. Festival için orada olmak ve dünyanın dört bir yanından gelen diğer yaratıcılarla tanışmak dahi büyük bağlantılar kurulmasını sağlıyor. Oturumlar çok ufuk açıcıydı. Değerli fikir önderlerini ve sektörün önde gelenlerini dinleme fırsatımız oldu. Marka itibarını daha iyi noktalara taşıyabilmek adına, toplumsal fayda odaklı bir iletişim dilinin geliştirilmesi ön plandaydı; yine dijitalleşme, çeşitlilik ve dahiliyet bu anlamda öne çıkan başlıklar oldu.

Bu yıl jüride yer aldınız. Bize deneyiminizden bahseder misiniz? En beğendiğiniz iş hangisi oldu?

Bu sene ilk defa jüride kurumsal taraftan da temsiliyetin olmasını önemli buluyorum. Bu doğrultuda jüride yer aldım. Cannes Lions, dünyanın her yerinden reklam ve pazarlama iletişimi alanında çığır açan işlere sahne oluyor. Bu yıl da bizi harika çalışmalarla karşıladı. Burada spesifik bir örnekten bahsetmek yerine şunu belirtmek isterim; özellikle toplumsal faydayı marka konumlandırmasına dahil etme ve bir güven markası yaratma konusundaki nitelikli işler öncelikli olarak tercih edildi.

Bu durumun Siemens Türkiye için de önemli bir kriter olduğunu söylemek gerekir. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde güçlenerek süreceğini düşünüyorum. Bu hususun değerlendirme kriterleri arasında yer alması, işlerin teknik ve içerik anlamında sahip olduğu gelişmişlik düzeyini göstermek açısından kıymetliydi.

Türkiye’nin performansını nasıl buldunuz? Festivalde ödül kazanan çalışmalar dışında sizi en çok neler etkiledi? Bu yıl Cannes Lions’ta gördüğünüz en belirgin trend neydi?

Bu sene Türkiye’den de güzel işler Aslan’larla ödüllendirildi. 4129Grey, TBWA\ISTANBUL ve Medina Turgul DDB bu sene Türkiye’den Aslan’ı kucaklayan ajanslar oldu. Her sene ülkemizden daha da yaratıcı işler çıkıyor.

Buradaki deneyimleriniz sonucunda sektörün geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çalışmaların kreatif ve estetik değerlendirmeleri tabii ki kritik değerde olmakla birlikte, iş ortaklarının kurumlara sağladığı katkıyı karşı taraftan değerlendirmenin konuyu zenginleştirdiğini ve derinleştirdiğini düşünüyorum. Bu da Türkiye’de reklam sektörünün aslında gelişme hızını gözler önüne seriyor. Bu performansın artarak devam edeceğine inanıyorum.

 

Gizem Keçeci: “Her sene ülkemizden daha da yaratıcı işler çıkıyor” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...