artwork

Gerilla sanat grubu outdoor ilanlarını sabote ediyor

12 yıl önce

0

Bansky ortağı Paul Insect’in de dahil olduğu 26 uluslaraarası sanatçı tarafından hazırlanan gerilla kampanyası, mevcut outdoor kampanyalarını “reklamcılık sektörünün yıkıcı etkilerini zorlamak” için kendi işleriyle yeniden düzenlediler.

Brandalism” kampanyası Clear Channel, JCDecaux ve Primesight’ın outdoor alanlarını Nike, Footlocker, JD Sports, McDonald’s ve Locog  markalarını gerilla sanatıyla yeniden yorumluyarak dolduruyor.

2012 Londra Olimpiyatları için markalara reklamlarda uygulanan katı kuralların bu tepkilerinin önemli bir parçası olduğunu iddia eden grup, en son Londra’da olmak üzere beş gün içinde beş farklı şehirde (Leeds, Manchester, Birmingham, Bristol) 35 reklam karşıtı poster sergiledi.

Görseller, Wayne Rooney’nin “Just loot it” (Sadece yağmala) sloganı altında Footlocker çantasını tuttuğu Nike reklamları parodilerini kapsıyor. İşler; borç, çevre, tüketim, kültürel değerler ve geçen yaz İngiltere’de yaşanan kargaşaları gibi konuları yorumluyor.

Grubun üyelerinden Robert Graysford girişimlerini şu sözlerle açıklıyor:

“Bu billboardları ele geçirdik çünkü reklamcılık sektörü bizlere her gün zorla dayattığı mesajların sorumluluğunu almıyor. Bize seçim sunduklarını iddia ediyorlar ama halka ve kişisel alanlara zorla girilmesinden kaçma seçimi tanımıyorlar. Korkularımız ve güvensizliğimizden tüketim sayesinde faydalanıldığı reklam deneyleri için kullanılan denek fareleri gibiyiz. Böylece bu billboardları alarak, kendi alanımızı geri alıyoruz. Eğer Brezilya’da Sao Paolo tüm outdoor reklamcılığı yasaklayabiliyorsa biz de yaparız.”

Sanatçılar arasında Ron English, Robert Montgomery, Broken Fingaz, Know Hope ve Paul Insect bulunuyor.