Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan sosyal medya araştırması

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin sosyal medya kullanım davranış ve tutumlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. ‘Gençlik ve Sosyal Medya Araştırması’, 15-29 yaş arası gençlerin sosyal medya ile ilgili tutum ve davranışlarını anlamak amacıyla, Temmuz – Eylül 2013 tarihleri arasında niceliksel araştırma yöntemi kullanılarak online olarak gerçekleştirildi. Araştırma için toplam 26 ilden 2057 genç ile görüşme yapıldı.

Araştırma sadece üniversite öğrencilerini değil çalışan, çalışmayan, evli-çocuklu gibi farklı genç profillerini kapsıyor. İstatiksel olarak araştırmada yer alan gençlerin %77’si bekar; %14’ü çocuk sahibi; %40’ı çalışan; %14’ü lise öğrencisi; %7’si ise ev hanımı.
Araştırmaya katılan internet kullanıcısı gençlerin %96’sı sosyal medya kullanıcısı. Araştırma, gençlerin %40’nın annesi, %47’sinin de babası sosyal medya kullandığını da ortaya koydu. Gençlerinin yanı sıra ebeveynlerin de sosyal medya ile bir ilişki içinde olduğu ortaya çıktı.

Gençler en çok dizüstü bilgisayarları kullanıyor

Gençlerin %62’si sosyal medyaya en çok evlerindeki dizüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Her iki gençten biri akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Araştırmaya göre internet kafelerde sosyal medya kullanımı ise daha çok Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde genç erkeklerde görülüyor. İstanbul’da evde dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve iş yerindeki bilgisayardan; Ege’de evde dizüstü bilgisayardan ve Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde internet kafelerden sosyal medyaya ulaşıyor.

Sosyal medyada altı saat ve üzeri vakit geçirenlerin oranı %13 

Gençlerin %86’sı sosyal medyaya günde en az bir kere; %72’si ise her gün birkaç kere bağlanıyor. Her üç gençten birisi sosyal medyada en az üç saat geçirmekte.  Araştırmaya katılan gençlerin %13’ü sosyal medyada 6 saat ve üzeri vakit geçiriyor.

Sosyal medyada ”aktif” bir gençlik

Gençlerin %89’u sosyal medyada listelerindeki kişi ve kurumların paylaştıklarını takip ediyor ve %88’i arkadaşlarının paylaştıklarına yorum yapıyor. Gençlerin yarısı sosyal medyada tartışmaya/polemiğe en az bir kere girdiğini belirtiyor.  15 – 17 yaş grubu, erkekler, öğrenciler ve bekârlarda bu oran daha yüksek. En az birkaç kez böyle bir durumu tecrübe edenler ise daha çok genç erkekler, bekarlar ve Twitter kullanıcıları olduğu görülüyor.

En çok Facebook kullanılıyor

Sosyal medya mecraları arasında Facebook, gençlerin en çok kullandığı sosyal ağ oldu. Facebook’u ikinci sırada %57 oranla Youtube ve Instagram gibi görsel paylaşım siteleri takip ediyor. Araştırmaya katılan 15-29 yaş grubundaki gençlerin %45’i Twitter kullanıcısı. Ege bölgesi ve İstanbul, Türkiye ortalamasına kıyasla Twitter’ı daha fazla kullanırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu daha az kullanıyor.

 

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.