artwork

Gençler için ‘öncelikli ekran’ cep telefonu

10 sene önce

0

Weve tarafından yapılan araştırmaya göre 18-34 yaş aralığındaki insanların yaklaşık olarak yarısı için cep telefonları ilk ve en önemli sırada yer alıyor.

Vodafone, O2 ve EE’nin ortak girişimi mobil pazarlama network’ü Weve’in araştırmasının ortaya koyduğu değerler, 18-34 yaş arası kişilerin %46’sının öncelikli ekranlarının cep telefonları olduğunu gösteriyor.

Araştırma sonucuna göre, cep telefonları masa üstü bilgisayarları (katılımcıların %30.6’sı tarafından seçildi) ve televizyonları (katılımcıların %12.4’ü tarafından seçildi) geride bırakarak, 18-34 yaş arası genç insanların hayatlarındaki en önemli ve öncelikli ekran olarak ilk sıraya yerleşti.

Aynı yaş grubundan katılımcıların sadece %5.8’i ilk olarak tabletlerine baktıklarını belirtti.

Araştırma aynı zamanda 18-34 yaş aralığındaki kişilerin %45’inin internet içeriğine erişmek için ilk olarak cep telefonlarını tercih ettiklerini gösteriyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarları tercih ettiklerini söyleyenlerin oranıysa %43.

Daha geniş bir ölçekte incelendiğinde, 18-55 yaş arası insan grubunun %38.9’la özetle bilgisayar da diyerek masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarını en önemli ekran olarak belirttiği görülüyor. Bu yaş grubu için akıllı telefonlar %28’le ikinci sıraya düşüyor.

Televizyonsa en önemli ekran sıralamasında %27 ile üçüncü sırada yer alıyor. Toplam grubun sadece %5’i tabletlerini ilk baktıkları ekran olarak belirtiyor.

18-55 yaş arası topluluğun sadece çeyreği, internete ulaşmak istediklerinde ilk olarak cep telefonlarını tercih ediyor, yaklaşık olarak üçte ikisi masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarına öncelik veriyor.

Weve’in bağımsız araştırması One Poll tarafından İngiltere genelinde 2000 yetişkin arasında gerçekleştirildi. Weve’in CEO’su David Sear sonuçlarla ilgili şu yorumu yapıyor: “Bu araştırmayı yaptık çünkü cep telefonlarının “ikinci ekran” olarak adlandırılmasından sıkılmıştık ama tüm katılımcılar arasından %28’inin, televizyonu geride bırakarak cep telefonlarını ilk sıraya koyması bizi bile şaşırttı.”

Akıllı telefon etkisinin artmasıyla eski demografik bilgiler arasında da cep telefonlarının öneminin artmasını beklediğini söyleyen Sear “Bu tamamen yeni teknolojinin benimsenmesiyle ilgili ve her zaman daha genç yaş gruplarından teknolojiye eğilim vardır. Tüketici davranışları gerçekten değişti; şimdi televizyon izliyor gibi görünen herhangi biri aslında televizyonu dinliyor ve bir yandan da normal bir şekilde cep telefonuyla oynuyor ya da sosyal medyada televizyonla ilgili bir şeyler okuyor” sözlerini sarf ediyor.

 

Kaynak: Campaign

 

Senin için
Tümünü göster
Tinder’dan “dövme salonu”

Tinder “çift” dövmelerini silmeye davet ediyor...