artwork

Gelecekte “robot köpekler” hayatımıza girebilir

3 yıl önce

0

Dost olarak bir hayvana sahip olmak, özellikle çocuklar arasında bir dizi psikolojik ve fiziksel sağlık sorunuyla başa çıkmada yardımcı olabilir.

Ancak herkes evcil hayvan bakmanın sorumluluğunu almak istemez. Yapılan yeni bir çalışma, bir robot köpekle arkadaş olarak vakit geçirmenin, kişiye gerçek bir köpekle vakit geçirmekle aynı faydaları sağlayabileceğini gösteriyor.

Portsmouth Üniversitesi’nde yapılan araştırma, International Journal of Social Robotics’te yayınlandı. Araştırmada, 11 ve 12 yaşlarındaki bir grup çocuğun biyomimetik MiRo-E robot köpekle iki seans geçirdiğinde, gerçek bir köpekle vakit geçirmişçesine aynı olumlu duyguları hissettikleri ortaya konuldu.

Araştırmacılar, robot köpeklerin hayvanlara alerjisi olanlar veya köpeklerden korkanlar için potansiyel faydalarına dikkat çekiyor.

Çalışmayı denetleyen Dr. Leanne Proops, yaptığı açıklamada, “gerçek köpeklerin çocuklar için sakinleştirici ve keyifli etkileşimler sağlayabileceğini biliyoruz. Hayvanlarla vakit geçirmek, sağlık problemlerini ve stresi azaltırken, motivasyonu artırıyor.

Çalışma, biyomimetik robotların – hayvan davranışlarını taklit eden robotların – belirli durumlarda, uygun bir alternatif olabileceğini ve bunları gerçek bir köpek yerine kullanmanın bazı faydaları olduğunu ortaya koydu.

Köpekler, sosyaldirler ve iyi eğitilebilirler. Fakat bununla birlikte, düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar ve temizlenmeleri gibi birçok gereksinimlerinin karşılanması gerekir. MiRo-E gibi robotik köpekler, kuyruklarını sallamak, kulaklarını çevirmek veya sesler aracılığıyla duygularını ifade etmek gibi birçok köpek davranışını taklit edebilir, ve de gerçek köpeklerden çok daha az bakıma ihtiyaç duyarlar. 

Gelecekte potansiyel olarak, hayvan arkadaşınız tüylü bir dost yerine neşeli bir robot olabilir.