artwork

“Gelecek nesiller için daha yaşanılası bir dünya”

3 sene önce

0

Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu, bir beyaz eşya ve televizyon üreticisi olmanın ötesinde bir teknoloji şirketi olarak Vestel’in hem insanlara hem de dünyaya fayda yaratma amacı etrafında şekillenen faaliyetlerini aktarıyor.

Vestel, tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup, yapay zeka ve nesnelerin internetini kullanarak, robotlarla insanların omuz omuza çalıştığı bir ortamda teknoloji üretiyor. Şirketimiz üretimdeki gücünü Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırımdan alıyor. Ar-Ge eksenimizi işlevsel ve estetik tasarımlara sahip, enerji ve su tasarrufunu maksimize ederek kaynakları verimli kullanan, çevreci, gıda ömrünü ve tazeliğini uzun süre koruyabilen, ekstra hijyen sağlayan, akıllı sensörler sayesinde maksimum performans sunan ve internet bağlantısı ile uzaktan kontrol ve kumanda edilebilen teknoloji ve ürünlerin geliştirilmesi oluşturuyor. Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu, bizlere sürdürülebilir yöntemlerle üretim yapma, daha az enerji ve su tüketen ve gıda israfını önleme olanağı sunan makineler tasarlama konusunda yol gösterici oluyor. Tüm bunların başında ise tüketici faydasını odağa alan, onların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen bir anlayış geliyor.

Sahip olduğumuz teknoloji gücü günün sonunda tüketicilerimizin beklentilerini, hayallerini gerçekleştiren bir noktaya gelmediği müddetçe bizleri de tatmin etmiyor.

Yaşadığımız hızlı tempolu hayat nedeniyle kendimize gereken özeni gösterememekten yakınırken, bir yandan daha sağlıklı ve dengeli beslenmenin, daha kaliteli uyku uyuyup daha dinç bir bedene sahip olmanın yollarını arıyoruz. Vitamin değerini kaybetmemiş sağlıklı yiyeceklere ulaşma konusunda zorluk yaşayan şehir insanının beklentilerini karşılama, günlük işleri kolaylaştırma ve bireylere kendine ve sevdiklerine vakit ayırma imkânı sağlama görevi de yine sağlık dostu yenilikçi teknolojilere düşüyor. Bu noktada FermentStore teknolojili buzdolabı, alkali su pınarı, bakterileri %99,9 oranında ortadan kaldıran çamaşır makinesi, meyve ve sebzelerin vitamin değerlerini kaybetmeden ömrünü iki katına çıkaran Maxi Fresh teknolojisi, gıdaları sağlıklı bir şekilde saklamaya yarayan Vakumlama Teknolojisi gibi tasarlayıp ürettiğimiz onlarca teknoloji sayesinde tüketiciye fayda sağlıyoruz. Aynı zamanda enerji dostu olmaları ve gıda israfını önlemeleri açısından da şirketimizin en önemli gündem maddelerinden sürdürülebilirlik ekseninde hareket ediyor, gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bırakmayı hedefliyoruz.

Doğadan ilham aldık: Gün ışığı teknolojisi
Hem insanlara hem de dünyaya fayda yaratma amacımızdan bahsetmiştim. Bu anlayışla ortaya çıkan en önemli teknolojilerimizden Gün Işığı Teknolojisi ile çok özel makineler ürettik. Bu teknolojinin evlere güneş gibi doğmasını hedefliyoruz. Güneş ışığından beslenen temiz havanın doğal koruyucu olduğu bilim insanları tarafından kabul edilen bir gerçek. Güneş ışığı yaşamımızı beslerken, aynı zamanda temas ettiği noktalarda hava kalitesini artırarak bizi zararlı oluşumlara karşı koruyor. Vestel’in Güneş ışığından ilham alarak geliştirdiği gün ışığı teknolojisi işte tam burada hayatlarımıza dokunuyor ve derdimize derman oluyor. Gün Işığı Teknolojisi, buzdolabı içindeki havayı temizliyor ve gıdaların temas ettiği hava kalitesini artırıyor. Bu sayede her türlü gıda daha uzun süre daha taze ve doğal bir şekilde korunuyor. Bu teknoloji bulaşık makinesinde ise yaydığı doğal ışık ile zararlı oluşumları engelliyor, ekstra hijyen sağlıyor. Çamaşırlara özel ışık vererek ekstra hijyenik yıkama gerçekleştiren bu teknoloji sayesinde yüksek düzeyde hijyen elde edilirken, kazan hijyeni de sağlanıyor. İşte bu çığır açan teknolojilerle insanlara daha sağlıklı ve konforlu bir günlük hayat vadediyoruz. Tüketicinin gerçek ihtiyacı merkezli anlayışımız ve empati kurma prensibimiz bizi bu yönde hep daha fazla çabalamaya sevk ediyor.

Çağın gerekliliği: Esnek müşteri hizmetleri uygulamaları
Küreselleşme nedeniyle sınırların ortadan kalktığı, dünyanın öteki ucunda yaşanan bir gelişmenin bile günlük hayatlarımızı nasıl etkileyebileceği gerçeğini son zamanlarda daha net bir biçimde anlamış olduk. Çin’den başlayarak dünyanın dört bir yanına yayılan Koronavirüs salgını kapsamında günlük hayatımız, iş yapış şeklimiz ve değerlerimiz büyük ölçüde şekil değiştirdi. Türkiye’de ilk vakanın görülmesini takiben, gerekli uygulamaları hızla hayata geçirdik. Bizim için müşterilerimiz her şeyden önce gelir. Daha önce benzerini tecrübe etmediğimiz bu olağanüstü süreçte müşterilerimizin ve bize ihtiyacı olan herkesin hayatını kolaylaştırmaya odaklandık. Tüm dünyanın içerisinde bulunduğu dijital devrim çağında yaşanan bu salgın ve insanların evlerine kapanmak durumunda kalmaları birçok alışkanlıklarından mecburen vazgeçmelerine sebep oldu ve dijital dönüşümü hızlandırdı. Evde kalarak, zorunlu haller dışında sokağa çıkmamanın çok önemli olduğu bu zamanlarda insanlar birçok ihtiyacını online yöntemlerle gidermeye başladı. E-ticaret hali hazırda büyümesini sürdüren bir sektör iken bu süreçte ciddi bir ivme kazandı. Perakende sektörünün önemli oyuncularından olarak biz de uzun zamandır e-ticaretimize yatırım yapıyor, birçok uygulama ve yeni süreçleri hayata geçiyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz 24 saatte teslim uygulamamız perakende de devrim niteliğinde. Üstün bir hizmet anlayışı ile bize ihtiyaç duyan herkesin yanında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Bu anlayış ile web sitemiz üzerinden yapılan tüm alışverişleri 24 saatte teslim etmeye başladık. Bunu yaparken en öncelikli amacımız müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı şekilde giderip, tüketici faydası ve memnuniyeti sağlayarak Vestel markasına değer katmak. Elbette bu süreçteki en büyük yardımcımız Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış bayi ağımız. Bu süreçte iş ortaklarımız en büyük lojistik destek birimimiz haline geldi. Aynı zamanda iş ortaklarımıza o gün fiziki noktada yapma imkânı olmayan satışı da gerçekleştirme fırsatı sunarak, ek ciro katkısı sağlamak en değerli kazanımlardan biri olacak.

Salgınla mücadele döneminde geliştirdiğimiz diğer bir uygulamamız ise ‘Çözümü Var’ adlı web sitemiz. cozumuvar. vestel.com.tr’de teknik desteğe ihtiyaç duyan müşterilerimize videolu anlatımlarla yardımcı olmaya çalışıyor ve gereksiz temasları engelliyoruz. Ayrıca müşterilerimizin Mart – Mayıs aylarında garantisi biten ürünlerinin garanti sürelerini de 3 ay ücretsiz uzattık. Ve bugünün kahramanları sağlık çalışanlarımızı da unutmadık. COVID-19 ile mücadele bitene kadar doktorlar, hemşireler, eczacılar, hasta bakıcılar, hizmet görevlileri ve sağlık sektöründeki tüm çalışanlar Vestel servis hizmetlerinden 7 gün 24 saat ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Sağlık çalışanları, kendilerine özel 0850 393 56 66 numaralı hattı arayarak, garanti kapsamı dışındaki ürünleri dâhil teknik destek ve servis hizmeti ücretsiz olarak alabilecek. Ayrıca 65 yaş üstüne de birçok ayrıcalık, öncelik sağladık. 65 yaş üstü büyüklerimize servise gitmeden önce telefonla ihtiyaçlarını sorduk ve alışveriş yaparak gittik. Servis personelimiz ayrıca 65 yaş üstü kişilerin uzun zamandır görüşemediği çocukları, torunları, yakınlarıyla görüntülü görüşmesini sağladı. Mart ve Nisan aylarında Vestel’den alışveriş yapan 65 yaş ve üzeri büyüklerimize de Sütaş’tan gıda paketi hediyemizi gönderdik. Bunlar ve bunlar gibi onlarca uygulamayı çok hızlı bir şekilde hayata geçirebildik. Bu dönemde kampanyalarımızdan birisini de KAÇOD’a (Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği) destek için düzenledik. KAÇOD, 0-18 Yaş arası Onkolojik Kanser (tümörlü kanser) tanısı almış, aktif tedavisi devam eden çocukların, maddi ,ayni ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulmuş. Bizler de kanser tedavisi gören çocukların Korona gündeminde tedavilerine kesintisiz devam edebilmeleri için hem Vestel olarak KAÇOD’a katkıda bulunduk hem de vestel. com.tr üzerinden gerçekleştirdiğimiz kampanyanın gelirinin bir bölümünü de aynı kapsamda bağışladık.

Gerek yönetim anlayışımız gerek dinamik yapımız sayesinde aldığımız bu kararlar günlük işleyişte kolaylıkla karşılık buldu. Koronavirüs salgını bitinceye ve hayatlarımız yeni normale dönünceye kadar müşterilerimizin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda müşteri hizmetleri uygulamalarımızı şekillendirmeye devam edeceğiz.


Duygu Badem Uylukçuoğlu
Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.