Gelecek, freelance çalışmada!

Campaign UK’den Nicola Kemp, odağına blockchain ve freelance çalışma sistemini alan yepyeni bir oluşumdan; Nodal Labs’ten bahsediyor. Ve geleceğin çalışma hayatı ile ilgili bizlere ipuçları veriyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında kurulan Nodal Labs, son zamanlarda yaratıcı endüstrinin en çok dikkatini çeken girişimlerden biri haline geldi. Nodal Labs; özellikle bağımsız çalışan insanların çalışma şekillerini, ödeme yöntemlerini ve etkileşimlerini tamamen değiştiren ve bütün bunları bir güven ortamında çok daha hızlı ve kolay bir şekilde sağlayan bir oluşum. Özellikle freelance yani bağımsız çalışanların ekonomik gelirlerini Blockchain gibi bir sistemle güvence altına alırken oluşturduğu yetenek havuzu ile de şirketlere istihdam sağlayabiliyor.

Bağımsız çalışanlar için yeni bir finansal model oluşturmak için blockchain’in gücünü kullanan Nodal, bireylerin bir şirketin maaş bordrosundaymış gibi ödeme almalarını da sağlıyor. 
Bağımsız çalışanlarla ilgili yaptıkları araştırmalarda en çok ücret alma hatta bazı zamanlarda ücret alamama gibi sorunlarla karşılaşıldığına dikkat çeken Nodal yöneticileri, bunun gerçek bir zorluk hem de hayatlarını ciddi anlamda etkileyen bir zorluk olduğu üstünde duruyorlar.
Pek çok reklamcının sırf bu nedenle bağımsız çalışmayı da bir risk olarak gördüklerinin altını çiziyor.

Yetenek havuzunu genişletmek
Nodal başlangıçta, yeteneklerin doğrulanması ve geç ödeme sorunlarının en sık görüldüğü kreatif alanlara ve inşaat sektörüne hizmet etmeyi programına almış. Minstrell gibi insan kaynakları danışmanlık şirketleri, Fosters & Partners gibi mimari gruplar ve Access: VFX gibi yaratıcı endüstriden şirketler müşterileri arasında yer alıyor. Access: VFX kurucularından Simon Devereux, Nodal’ın gerçek anlamda problemler çözdüğünü, sanatçıların yetenek ve yetkinliklerinden ziyade arkadaşlık ilişkilerine ve network’e dayalı yaptıkları anlaşmaları güvence altına aldığını belirtiyor. Bu da aslında sektörde var olan dengesizliği çözebilir, oyun alanını genişletebilir ve daha geniş bir yetenek havuzuyla daha heyecan verici bakış açılarına ulaşılabilmeyi beraberinde getirebilir.

Şehir efsanesi değil, gerçek
Nodal’ın kuruluşunda kendi hikayelerinden yola çıkan kurucular yer alıyor. Nodal’ı oluştururken de kendileri gibi yaratıcı sektörlerde çalışan pek çok çalışanın bağımsız çalışma istekleri karşısında yaşadıkları korkunun üstünde duruyorlar: “Ödemeler gecikirse” ya da “hiç ödeme alamazsam…”
Bu korkunun yanında ödemeleri takip etmek, faturalandırma ve idari yük de cabası.

Hiyerarşinin modası geçti
Nodal Labs, bağımsız çalışan veritabanını kurmaya tamamen kendini adamış. Bunu yaparken de iş unvanları veya hiyerarşiden ziyade, doğru becerileri almaya odaklanmış. İnsanların birbirlerinin yeteneklerini doğrulaması için fırsat vererek hiyerarşik düzenin egemen olmasındansa becerilere öncelik tanıyor. Bu sistem sayesinde sadece parıltılı bir özgeçmiş, yüksek noktalarda geçen yıllar değil, genç ve güvenilir yetenekler de ortaya çıkabiliyor.

İş güvenliği sizin için ne ifade ediyor?
Freelance, yani bağımsız çalışmak, yani serbest çalışmak pek çok kreatif insan için A planı haline geldi. Yaratıcı sektör bileşenlerinin de geleceğe ve değişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilmeleri için değişen bu tutumu tanıması ve anlaması gerekiyor. Şirketler artık yeni insanları işe alırken ciddi anlamda zorluklar yaşıyorlar. İnsanlar nerede çalıştıklarını daha çok önemsiyorlar, bulundukları ortamda daha çok kontrol sahibi olmak istiyorlar. Bütün bunların yanında ve belki de en önemlisi de tutkularını, isteklerini kaybetmek istemiyorlar.
Yıllık izinlerle sınırlanmaktan hoşlanmıyorlar ve yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorlar.
Özellikle yaratıcı endüstrilerde bu durum çok daha fazla kendini hissettiriyor. Yeteneklerini ortaya koymak için gerçek anlamda bir savaş verirken zaman, mekan gibi kısıtlamaları reddediyorlar. İş güvenliği mi? Artık bu insanlar tam zamanlı işler sayesinde elde ettikleri iş güvenliğine daha eleştirel bir şekilde yaklaşıyorlar.
Bütün bunlar bizi, işveren ve çalışan arasında değişen yeni bir değer anlayışına götürüyor. Yeni tür sözleşme anlayışları var ve ilerleyen yıllarda bunun daha da çok yayıldığını göreceğiz.

Geleceğin iş yaşamında bizi köklü bir değişim bekliyor. Ve bu değişimin merkezinde özgürlük arzusu var. Teknoloji , bitcoin, blockchain, freelance… Hepsi bir araya geliyor. Şimdi onların zamanı!

Nicola Kemp
Campaign Editörü.

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.